Drony w medycynie – nietypowe zastosowania

Nietypowe wykorzystanie dronów

Drony w medycynie i w wojsku to jedne z popularniejszych, nietypowych zastosowań urządzeń. Stosuje się je również do walki z komarami w Afryce, karmienia fok, transportu krwi lub organów do przeszczepu oraz badań powietrza. Warto zaznaczyć, że produkcja dronów to jeden z najszybciej rozwijających się przemysłów. Szacuje się, że rynek ten do 2022r. ma rosnąć o 17% w ciągu każdego roku.

 

Ułatwienia w szpitalach

Po BSP (bezzałogowe statki powietrzne) sięgają bardzo często rolnicy, dzięki nim mogą precyzyjnie zaplanować uprawę czy miejsca zasiewów. Podobnie jest z inspekcją infrastruktury. Wykorzystuje się drony do monitorowania budowy, planowania linii energetycznych, rurociągów, nadzoru projektów, monitoringu nieruchomości czy też inwentaryzacji prac. Ciekawym wydarzeniem było otrzymanie przez spółkę UPS Federalnej Administracji Lotnictwa, czyli certyfikatu, który zezwala na wykorzystanie dronów jako latających robokurierów. UPS będzie współpracował ze szpitalami, które chcą wykorzystać drony w medycynie. Urządzenia mogą przetransportować krew, organy potrzebne do przeszczepu oraz mniejsze sprzęty takie jak np. probówki. Koncern logistyczny wykonał już pierwsze testy i loty tego typu, które okazały się obiecujące. Natomiast w Kanadzie w służbach ratunkowych w Brampton prowadzone są testy jak zmniejsza się czas dotarcia zdalnie sterowanego BSP z automatycznym defibrylatorem.

ZOBACZ TAKŻE: URZĄDZENIE, KTÓRE LECZY BEZDECH SENNY I USUWA CHRAPANIE

Karmienie fok i walka z komarami

Drony stosuje się również do transportowania leków i środków pomocy do Afryki. Ponadto BSP walczą z plagami komarów. W Chinach zaś prowadzono testy dotyczące dostarczania paczek kurierskich. Okazało się, że trwa to około 40 minut, a czasami nawet w 8 minut! Drony to również świetne stacje badawcze, monitorujące jakość powietrza oraz ilość smogu. Rozwiązanie to stosowane jest również w Polsce. Warto wspomnieć o jednym z bardziej nietypowych wykorzystań, jakim jest karmienie fok. Urządzenie wyposażone jest w dwa haki na podwoziu, które przenoszą ryby i z wysokości ok. 9 m zrzucają je do basenu, gdzie są foki. To pomysł Chińczyków, którzy twierdzą, że pomaga to zwierzętom radzić sobie w nietypowych sytuacjach, a ponadto wspomaga tresurę. 

 

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.