Cmentarze zamknięte na Wszystkich Świętych? Wiceminister zdrowia zabrał głos!

Cmentarze zamknięte 1 listopada?

Wielkimi krokami zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Nie da się ukryć, że tego dnia mnóstwo ludzi gromadzi się nie tylko na cmentarzach, ale również w sklepach i kwiaciarniach. Nie brakuje również spotkań rodzinnych, a wszystko to w tle pandemii koronawirusa. Jak będzie w tym roku? Czy cmentarze będą zamknięte? Głos w sprawie zabrał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 

Cmentarze zamknięte na Wszystkich Świętych?

Dla wielu Polaków 1 i 2 listopada to wyjątkowe dni, które chcieliby poświęcić swoim nieżyjącym bliskim. To również czas spotkań rodzin oraz dzień wolny od pracy. Ponadto w pierwszych dniach listopada odnotowuje się zwiększony ruch na ulicach, sklepach i kwiaciarniach, a cmentarze są przepełnione.

W dobie wciąż panującej pandemii koronawirusa, istnieje obawa zwiększonej ilości zachorowań. Tłumy ludzi i liczne spotkania to idealny moment do rozprzestrzenienia się wirusa. Jak więc w tym roku będzie wyglądało Wszystkich Świętych, czy cmentarze będą zamknięte? Głos w sprawie zabrał minister minister zdrowie Adam Niedzielski, który 15 października oświadczył, iż nie przewiduje się zamknięcia cmentarzy.

Ustaliliśmy, że żadnych takich środków nie będziemy podejmowali – powiedział Niedzielski.

ZOBACZ TAKŻE: MYŚLELI, ŻE JEST BEZDOMNY – NIE POINFORMOWALI RODZINY O ŚMIERCI

Jak się jednak okazuje, w sprawie pojawiły się pewne niejasności. Zaledwie kilka dni po wypowiedzi Niedzielskiego, o zamknięciu cmentarzy wypowiedział się wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który w rozmowie w radiowej Jedynce powiedział:

Decyzje o zamknięciu cmentarzy na 1 listopada będą podejmowane na podstawie kilku kryteriów. Nie tylko liczby nowych zakażeń, ale też liczby osób hospitalizowanych w powiecie, województwie, czy liczby osób zaszczepionych.

Słowa te budzą sporo niejasności, a co za tym idzie, otwarte cmentarze nie są już pewnością.

Decyzji całościowych, obejmujących cały kraj nie będziemy podejmować, będziemy starali się reagować punktowo, jeżeli będzie zła sytuacja w danym powiecie, te restrykcje będziemy wprowadzać – dodał Waldemar Kraska w dalszej części rozmowy.

 

źródło: nczas.com, polsatnews.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.