Black Lives Matter nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla!

Black Lives Matter nominowany

Black Lives Matter nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla! Międzynarodowy ruch sprzeciwiający się rasizmowi oraz przemocy policji stosowanej wobec osób czarnoskórych został zgłoszony do plebiscytu przez norweskiego posła – Pettera Eide.

Black Lives Matter nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla!

Słowem wstępu warto przypomnieć od czego rozpoczął się ruch Black Lives Matter. Ruch ten powstał w 2013 roku, jednak 25 maja 2020 roku doszło do wydarzeń, które rozsławiły BLM. Wpływ na dodatkową działalność organizacji miała śmierć, która wstrząsnęła całym światem. Przypomnijmy, że w Minneapolis funkcjonariusz policji Derek Chauvin skuł kajdankami czarnoskórego George’a Floyda, a następnie przez kilka minut przyciskał jego kark kolanem do ziemi. Policjant kontynuował, mimo, że George krzyczał, że nie może oddychać. Trwało to ponad 8 minut, przy czym przez 3 ostatnie był nieprzytomny. W efekcie George zmarł. Społeczeństwo nie kryło oburzenia do przemocy stosowanej wobec czarnoskórych. W związku z tym w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się protesty, a efektem jest międzynarodowy ruch walczący o prawa człowieka oraz sprzeciwiający się rasizmowi o nazwie Black Lives Matter. Po śmierci Georga regularnie organizowano protesty przeciwko brutalności policji wobec osób czarnoskórych. Ich znakiem rozpoznawczym jest uniesiona czarna pięść.

Okazuje się, że ruch BLM został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Nominacje zgłosił norweski poseł Petter Eide, który docenił walkę z rasizmem. W jego argumentacji czytamy:

Black Lives Matter stało się bardzo ważnym światowym ruchem zwalczającym niesprawiedliwość rasową. Osiągnęli ogromne osiągnięcie w podnoszeniu globalnej świadomości i świadomości na temat niesprawiedliwości rasowej – podkreślił Eide.

 

ZOBACZ TAKŻE: PROTEST BLACK LIVES MATTER – TŁUM LUDZI ATAKUJE BEZBRONNĄ KOBIETĘ [WIDEO]

Poseł mimo skrajnych opinii na temat ruchu stara się bronić BLM. Wytłumaczył, że mimo kilku niebezpiecznych i niepokojących incydentów, większość protestów była pokojowa.

Badania wykazały, że większość demonstracji organizowanych przez Black Lives Matter była pokojowa. Oczywiście zdarzały się incydenty, ale większość z nich była spowodowana działaniami policji lub kontrmanifestantów – poinformował.

Warto dodać, że Black Lives Matter jest niezwykle cenionym ruchem w Skandynawii. W sobotę w Szwecji BLM otrzymał Nagrodę Olofa Palmego, w dziedzinie praw człowieka.

źródło: rmf24.pl, money.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.