„Bestia ze wschodu” nadciąga do Polski. Nawet -30 stopni!

Bestia ze wschodu

„Bestia ze wschodu” nadciąga do Polski! Z najnowszych doniesień wynika, że już w okolicy 16 stycznia Europę nawiedzą ogromne mrozy, a temperatura będzie najniższa od 20 lat. Synoptycy przewidują 40-centymetrową warstwę śnieżną, a w górach termometry wskażą nawet -30 stopni Celsjusza.

„Bestia ze wschodu” nadciąga do Polski!

Już niebawem, bo w okolicy 16-17 stycznia, nawiedzą Polskę ogromne mrozy. Zmiana pogody to efekt silnego wyżu syberyjskiego, który nadciąga nad Europę i skutecznie blokuje ciepłe masy powietrza znad Atlantyku. Fala zimna połączona z opadami marznącego deszczu i śniegu może sparaliżować kraj i utrudnić normalne funkcjonowanie.

Przy prawdziwie syberyjskich warunkach nawet na europejskich nizinach mogą wystąpić arktyczne dni z całodziennymi temperaturami poniżej -10 st. C. Jeśli jednocześnie utworzy się pokrywa śnieżna, ekstremalnie silne mrozy mogą sięgnąć nawet -20 st. C. – poinformował meteorolog i fizyk atmosfery z Uniwersytetu Karola w Pradze – dr Marek Kuczera.

Anomalie zimnego powietrza, które ostatnio miały miejsce w Skandynawii sprawiły, że w Norwegii odnotowano aż – 43 st. C., a w Finlandii temperatura spadła do – 41 st. C. To najniższa temperatura od 20 lat. Ponadto przewiduje się, że w Niemczech temperatura spadnie do -20 st. C, a w centralnej Hiszpanii do -12 st. C. Ponadto w Alpach zachodnich spodziewa się aż prawie 2-metrowej warstwy śniegu.

ZOBACZ TAKŻE: TYSIĄCE MARTWYCH PTAKÓW NA ULICACH PO SYLWESTRZE – WINA PETARD? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Prognozy długoterminowe informują, że w naszym kraju temperatura spadnie około 16-17 stycznia, a ochłodzenie może potrwać nawet do końca stycznia. Z modelu Global Forecast System wynika, że z północy spłyną nad Polskę mroźne masy powietrza. Media apelują, aby przygotować się do siarczystych mrozów i gwałtownych nawałnic. Ponadto mogą pojawić się również gęste mgły, które ograniczą widoczność nawet do 200 m. Prognozy przewidują, że mroźna „bestia ze wschodu” ustąpi dopiero na przełomie stycznia i lutego. Wówczas ma nastąpić znaczne ocieplenie, a warunki będą przypominać wczesną wiosnę.

źródło: rmf24.pl, wiadomosci.wp.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.