Barszcz Sosnowskiego znowu zagrożeniem! GIS ostrzega, mapka online

barszcz sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego po raz kolejny staje się realnym zagrożeniem! Główny Inspektorat Sanitarny przypomina i ostrzega, z czym może wiązać się bliskie spotkanie z tą jakże niebezpieczną rośliną. Gdy takową zauważymy, najlepiej trzymać się od niej z daleka, a co najważniejsze – zgłosić takowy fakt odpowiednim służbom. GIS bez cienia wątpliwości podaje, że przebywanie w bezpośredniej obecności Barszczu Sosnowskiego, może stanowić naprawdę poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. W sieci pojawiła się mapka online, pokazująca gdzie znajduje się Barszcz Sosnowskiego.

Barszcz Sosnowskiego znowu zagrożeniem! Jak go rozpoznać?

Po raz kolejny głośno robi się o Barszczu Sosnowskiego. Temat poruszył Główny Inspektorat Sanitarny, który ostrzega przed unikaniem tejże niebezpiecznej rośliny. W komunikacie GIS-u ponadto można dowiedzieć się, jak należy zareagować na spotkanie Barszczu Sosnowskiego, oraz co grozi przy ewentualnym bliskim spotkaniu z tymże gatunkiem.

Omawiana roślina występować może dosłownie w całej Polsce – przy drogach, na polach, na łąkach, ale nawet w parkach, lasach i ogrodach. Jest inwazyjna, ale przede wszystkim parząca i to powoduje największe niebezpieczeństwo. Jak rozpoznać Barszcz Sosnowskiego? Przede wszystkim charakteryzuje się on dużymi rozmiarami – wysokość nawet do 4 metrów, oraz łodyga o średnicy około 10 centymetrów. Ma też duże liście i biały kwiatostan. Parzące włoski znajdują się na wspomnianej łodydze oraz liściach. To właśnie one wytwarzają groźne toksyny.

ZOBACZ TAKŻE: KAMBODŻA ZAKAZAŁA HODOWLI PSIM MIĘSEM! OGROMNE KARY ZA ZŁAMANIE NOWEGO PRZEPISU

Co dzieje się z człowiekiem po kontakcie z Barszczem Sosnowskiego?

Lista dolegliwości, jakie mogą towarzyszyć nam po kontakcie z Barszczem Sosnowskiego, jest naprawdę pokaźna. Najbardziej niebezpieczne są ewentualne poparzenia – bowiem właśnie przez rzeczoną roślinę, możemy nabawić się poparzeń II i III stopnia. Zaledwie doba wystarczy, aby skóra stała się zaczerwieniona i pojawiły się na niej pęcherze. To wszystko może utrzymywać się nawet do 3 dni, a po wszystkim skóra przez jeszcze długi czas jest podrażniona.

Poza poparzeniami, uwagę warto zwrócić także na nudności, bóle głowy, zapalenie spojówek, wymioty oraz – przede wszystkim – podrażnienia dróg oddechowych. Ta ostatnia dolegliwość jest najbardziej niebezpieczna.

Co zrobić po kontakcie z Barszczem Sosnowskiego?

W przypadku bliskiego spotkania z roślina, niezwłocznie należy umyć skórę pod letnią wodą i z dużą ilością mydła. Przy okazji należy przez 48 godzin unikać słońca. W razie wystąpienia oparzeń, konieczna jest wizyta u lekarza.

Jak reagować na Barszcz Sosnowskiego? Mapa online z występowaniem rośliny w naszym kraju

W razie spotkania Barszczu Sosnowskiego, nie powinniśmy usuwać go na własną rękę. Powinno się to natomiast zgłaszać – choćby pod numerem 986 (straż miejska).

Co ciekawe, w sieci można znaleźć mapę online, pokazującą występowanie Barszczu Sosnowskiego w obrębie granic naszego kraju. Wszystko pod TYM LINKIEM.

źródło: GIS, RMF24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.