Banksy przegrał sprawę o prawa autorskie, bo jest anonimowy

Banksy przegrał sprawę

Banksy przegrał sprawę w sądzie dotyczącą praw autorskich jednego z jego dzieł. Mianowicie chodzi o słynne „Flower Thrower”, które zostało wykorzystane przez firmę Full Colour Black. Banksy przyznał się, że dzieło jest jego autorstwa, jednak Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej orzekł, że dopóki Banksy nie ujawni swojej tożsamości, nie może dochodzić swoich osobistych praw autorskich.

Kim jest Banksy?
Według gazety „The Guardian”, Banksy nazywa się Robert Banks, natomiast według „The Mail on Sunday”Robin Gunningham. Inne źródła twierdzą zaś, że jest to Robin Banksy, urodzony w 1974 roku. To brytyjski artysta, którego prace widnieją na ulicach Londynu i nie tylko. Artysta poprzez swoje oryginalne dzieła i niepowtarzalny styl zwraca uwagę na problemy obecnego świata oraz często humorystycznie przedstawia sytuację polityczną lub wyznawane wartości. Obok swoich grafik często zamieszcza również symbole i slogany. Ogólny przekaz jego dzieł jest antywojenny, antykapitalistyczny i pacyfistyczny. W jego ostatnich pracach często pojawiają się policjanci, żołnierze i dzieci. Banksy niezwykle chroni swojej tożsamości. Fani jego sztuki uparcie go poszukują, chcąc wreszcie dowiedzieć się kim jest, jednak nieskutecznie.

ZOBACZ TAKŻE: WŁADZE TAJLANDII WYSYŁAJĄ TURYSTOM ŚMIECI, KTÓRE CI ZOSTAWIAJĄ W TAMTEJSZYCH PARKACH

Banksy przegrał sprawę o prawa autorskie
„Flower Thrower” to jedna z najpopularniejszych grafik wykonanych przez Banksy’ego. Pojawiła się w Betlejem w roku 2005. Dzieło zostało wykorzystane i widnieje na produktach firmy Full Colour Black. Pełnomocnicy artysty próbowali zastrzec jego prawa własności intelektualnej szkicu. Wiązałoby się to z koniecznością zgody autora na wykorzystanie jego pracy. „Flower Thrower” rzeczywiście zastrzeżono w 2014 roku, jednak mimo to firma dalej wykorzystywała grafikę. Sprawą zajął się więc Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, który orzekł, że póki Banksy nie ujawni swojej tożsamości, nie może dochodzić swoich osobistych praw autorskich. Artysta postanowił wciąż chronić swojej tożsamości i pozostać anonimowy, dlatego przegrał sprawę. Ponadto, Urząd ds. Własności Intelektualnej uznał, że Banksy chciał w ten sposób obejść prawo, ponieważ jego rysunki często powstają nielegalnie.
źródło: wirtualnemedia.pl

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.