Awaryjnie uruchomiono polski reaktor jądrowy – czym to skutkuje?

Reaktor jądrowy Maria

Polski reaktor jądrowy Maria, znajdujący się w Otwocku-Śierku pod Warszawą, został awaryjnie uruchomiony. Wszystko z powodu usterki holenderskiego reaktora HFR, która skutkowała przestojem w produkcji izotopu molibdenu-99. Z pomocą nadeszło Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

Awaria holenderskiego reaktora

Izotop molibden-99 ma szerokie zastosowanie w medycynie. Wykorzystuje się go przede wszystkim do produkcji innych pierwiastków, m.in. radioaktywnego technetu, który jest ważnym elementem w onkologii. Używa się go w większości procedur medycyny nuklearnej i powstaje poprzez napromienianie neutronami tarcz uranowych.

W ubiegłym tygodniu doszło do poważnej usterki w holenderskim reaktorze HFR, zajmującym się produkcją izotopu molibdenu-99. Awaria w systemach chłodzenia skutecznie uniemożliwiła dalszą pracę, a pomocą w produkcji zajęło się Narodowe Centrum Badań Jądrowych, a konkretnie reaktor jądrowy Maria, który został awaryjnie uruchomiony.

ZOBACZ TAKŻE: OD DZIŚ MASOWE TESTY W APTEKACH  – Z OKOŁO 13 TYS. PUNKTÓW, TEST MOŻNA ZROBIĆ W 64 APTEKACH

Awaryjnie uruchomiono polski reaktor jądrowy

Paweł Nowakowski, dyrektor Departamentu Eksploatacji Obiektów Jądrowych w Narodowym Centrum Badań Jądrowych poinformował:

20 stycznia byliśmy w Świerku w trakcie spotkania z naszymi partnerami produkującymi medyczny molibden-99, kiedy jednemu z nich zadzwonił telefon. Nasz gość odszedł na chwilę na bok, by odebrać połączenie i po chwili spytał, czy za dwa dni jesteśmy w stanie awaryjnie napromienić dodatkowe tarcze uranowe. Dobro pacjentów onkologicznych jest dla nas niezwykle ważne, więc zgodziłem się bez wahania. Jesteśmy również przygotowani do przeprowadzenia kolejnych napromieniań w najbliższych tygodniach.

Warto dodać, że polski reaktor jądrowy Maria jest gotowy do napromieniania tarcz uranowych do produkcji Mo-99 od 2010 roku. Ponadto reaktor jest również w stałej gotowości do pracy. Nieplanowana awaria u innych dostawców jest jednym z powodów, kiedy uruchomienie Marii jest koniecznością. Dodatkowo jest niezwykle ważnym elementem w branży, bowiem polski reaktor jądrowy odpowiada za ok. 10% światowych dostaw.

 

źródło: komputerswiat.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.