Od dziś masowe testy w aptekach. Z około 13 tys. punktów, test można zrobić w 64 aptekach

od dziś masowe testy w aptekach

Od dziś masowe testy w aptekach. Wedle zapowiedzi polskiego rządu, od dziś (27 stycznia) w aptekach powinna być możliwość swobodnego przeprowadzenia testu na COVID-19, bez konieczności posiadania wcześniejszego skierowania. Testy ponadto miały być opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak się jednak okazuje, nie wszystko wygląda w rzeczywistości tak, jak zapowiadano. Portal informacyjny RMF24.pl podaje, że aktualnie z około 13 tysięcy punktów aptecznych w Polsce, test można oficjalnie wykonać w zaledwie 64. Na Twitterze pisał o tym również minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od dziś masowe testy w aptekach. Z około 13 tysięcy punktów aptecznych, test można zrobić zaledwie w 64 miejscach

Na niedawnej konferencji prasowej rządu pojawiło się zapewnienie, że od 27 stycznia pojawi się możliwość masowego testowania ludności. Wszystko dzięki aptekom, w których bez przeszkód będzie można wykonać test na COVID-19, bez skierowania, opłacany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dziś nadszedł ten dzień. Jak jednak testowanie wygląda w rzeczywistości? Jak się okazuje – o czym pisze portal RMF24.pl – na około 13 tysięcy aptek w Polsce, testować można się aktualnie jedynie w 64 punktach. To zaledwie… 0,5% placówek.

O wszystkim na Twitterze napisał Adam Niedzielski. Minister zdrowia dodatkowo udostępnił tam mapę testujących aptek, która jest stale aktualizowana:

ZOBACZ TAKŻE: NASTOLATKA SKARŻYŁA SIĘ NA BÓL BRZUCHA. LEKARZE BYLI W SZOKU, GDY OKRYLI, CO ZNAJDUJE SIĘ W JEJ ŻOŁĄDKU!

Apteki muszą spełnić „standardy bezpieczeństwa”

Jak się okazuje, sprawa wcale nie jest taka prosta, jak mogło się wydawać. Mianowicie, apteki muszą spełniać tak zwane „standardy bezpieczeństwa”. Chodzi choćby o wydzielone pomieszczenie do wykonywania testów. Do tego dochodzi odpowiednie wyposażenie pokoju opieki farmaceutycznej lub – jak podaje RMF24.pl – pomieszczenia administracyjnego-szkoleniowego apteki.

Po wykonanym w aptece teście, pacjenci wynik otrzymają przez konto IPK lub wiadomością tekstową SMS.

źródło: RMF24.pl, Twitter

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.