Armia zakazała żołnierzom używać TikToka

Armia

Armia zakazała żołnierzom używać TikToka na służbowych telefonach, ponieważ uznano, że może ona stwarzać cyber zagrożenie. Warto dodać, że jest to aplikacja mobilna, która umożliwia tworzenie i udostępnianie bardzo krótkich filmików. Korzysta z niej ponad 500 milionów użytkowników.

Zagrożenie cybernetyczne

TikTok to aplikacja mobilna umożliwiająca tworzenie i udostępnianie bardzo krótkich materiałów wideo. Stworzyło ją chińskie przedsiębiorstwo ByteDance, we wrześniu 2016. Jest dostępna w ponad 75 wersjach językowych, w 150 krajach świata. W czerwcu 2018 roku miała łącznie ponad 500 milionów użytkowników.

Według informacji BuzzFeed, armia Stanów Zjednoczonych zakazała swoim żołnierzom używania TikToka na służbowych telefonach, ponieważ uznano, że może ona stwarzać cyber zagrożenie. W rozmowie z military.com, porucznik Robin Ochoa – rzecznik U.S. Army powiedział: „Uważamy TikToka za zagrożenie cybernetyczne. Nie pozwalamy na instalację tej aplikacji na telefonach należących do armii”. Warto zaznaczyć, że armia nie może zabronić użytkowania aplikacja na swoich prywatnych telefonach, jednak wciąż nie jest to zalecane. Przełożeni wystosowali specjalne komunikaty, w których proszą o ostrożność w używaniu TikToka i o szczególną uwagę przy udostępnianiu swoich danych.

ZOBACZ TAKŻE: NAJLEPSZE APLIKACJE DO NAUKI – CO ZAINSTALOWAĆ NA SWOIM TELEFONIE?

TokTok zakazany w kilku krajach

Warto dodać, że kilka tygodni temu Marynarka Wojenna również zakazała używania TikToka. Decyzja ta zbiegła się w czasie z postępowaniem Komitetu ds. Inwestycji Zagranicznych w USA, który bada potencjalne naruszenia prywatności użytkowników aplikacji. Zastrzeżeń wobec aplikacji rząd USA ma zresztą dużo więcej. Należy również wspomnieć, że nie tak dawno TikTok był chętnie używany przez armię, która poprzez aplikację szukała chętnych do służby. Działania promocyjne wywołały wtedy sprzeciw polityków z Partii Demokratycznej.

We wrześniu 2017 roku przedsiębiorstwo ByteDance, czyli właściciel TikToka, wykupiło za 1 miliard USD popularną w Europie i Stanach Zjednoczonych konkurencyjną aplikację musical.ly. Mimo tak duże popularności, w debacie publicznej prowadzonej w niektórych krajach takich jak Chiny czy Indie, wyrażane są opinie, wedle których aplikacja przyczynia się do upowszechniania treści bezprawnych, jak np. pornografia. Z tego względu, dostęp do TikToka zablokowano w Indonezji, Bangladeszu oraz Indiach.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.