Ponad 30 tys. ludzi ewakuowanych z powodu powodzi w Dżakarcie

Ponad 30 tys.

Ponad 30 tysięcy ludzi ewakuowanych z powodu powodzi w Dżakarcie. W wielu dzielnicach nie działa komunikacja miejska oraz nie ma prądu. Krajowa agencja BNPB (Indonesian National Board for Disaster Management) poinformowała, że zmarło już około 21 osób.

Zmarło około 21 osób

Według „The Guardian”, część stolicy Indonezji – Dżakarty, oraz wiele pobliskich miejscowości jest zniszczona z powodu powodzi wynikających z ulewnych deszczy. Krajowa agencja BNPB (Indonesian National Board for Disaster Management) poinformowała, że zmarło już około 21 osób. Śmierć spowodowana była przez hipotermię, utonięcie, osunięcie ziemi lub porażenie prądem przez zerwane linie energetyczne. Ofiary miały od 8 do 82 lat. Niestety najbliższe prognozy również zapowiadają deszcze, a dzisiaj dodatkowo mają pojawić się gwałtowne burze.

Ponadto, ponad 30 tysięcy mieszkańców musiało ewakuować się do tymczasowych schronień, które znajdują się w różnych częściach miasta. Prąd wyłączono w kilku najbardziej zaludnionych dzielnicach miasta. Powodzie wymusiły również że zamknięcie pasa startowego na lotnisku Kalim, a loty przekierowano na większe lotnisko Soekarno.

Dżakarta kolejny raz dotknięta przez powodzie

Władze Dżakarty od kilku lat starają się poprawić sytuację najniżej położonych części miasta, które co roku są zalewane podczas pory deszczowej. Najgroźniejsza powódż jak do tej pory miała miejsce w 2007 roku, kiedy zginęło ponad 50 osób. Jak podaje BBC, tak dużych opadów nie odnotowano od 1996 roku, kiedy rozpoczęły się badania pomiarowe. W niektórych miejscach w ciągu doby spadło aż 377 milimetrów wody. Według ekspertów, do 2050 roku stolica Indonezji może zostać całkowicie zniszczona. Z tego powodu prezydent Joko Widodo planuje w ciągu kilku najbliższych lat przenieść stolicę do Borneo Wschodniego.


ZOBACZ TAKŻE: NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W 2019 ROKU

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.