Antycyklon Lucyfer nadciąga! Jak się przed nim uchronić?

Antycyklon Lucyfer

Wielkimi krokami do Europy zbliża się antycyklon Lucyfer, czyli subtropikalny antycyklon afrykański, który przyniesie niezwykle wysokie temperatury. W niektórych miejscach termometry mogą wskazać nawet 48 stopni Celsjusza. Gdzie będzie najcieplej? Jak Lucyfer wpłynie na Polskę? Tłumaczymy!

Antycyklon Lucyfer nadciąga

Antycyklon, czyli rodzaj cyrkulacji powietrza, często traktowany jako synonim wyżu o piekielnej nazwie Lucyfer, nie otrzymał tego przydomku przypadkowo. Zbliżający się do Europy wyż sprawi, że temperatury ekstremalnie wzrosną. W południowych częściach kontynentu termometry mogą wskazać nawet 48 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie na samym południu Europy, na Sardynii i Sycylii.

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło najwyższy stan alarmu w Rzymie, Bari, Campobasso, Frosinone, Latinie, Palermo, Perugii i Rieti.

ZOBACZ TAKŻE: NOWY WARIANT KORONAWIRUSA KAPPA. SIEDMIU SENIORÓW NIE ŻYJE!

Tak ekstremalny wzrost temperatur będzie miał niszczycielskie skutki dla rolników. Większość upraw może zostać wysuszonych i zniszczonych. Zwiększy się także ryzyko pożarów.


W takcie trwania tak dużych upałów warto pamiętać o piciu dużych ilości wody. Jeśli musimy wyjść z domu, koniecznie załóżmy nakrycie głowy, jasne odzienie, a odkryte ciało posmarujmy kremem z filtrem. Warto zrezygnować również z jedzenia tłustych i ciężkostrawnych potraw. W miarę możliwości poleca się schłodzić mieszkanie, zasłaniając okna kiedy świeci w nie słońce i wietrzyć pomieszczenia wieczorami. Wskazane jest korzystanie z różnego rodzaju wachlarzy i wiatraków, które pomagają przetrwać gorące dni.

Pogoda w Polsce

Antycyklon Lucyfer dotknie również i Polskę. Instytut Metrologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zapowiedział upały II stopnia w woj. wielkopolskim, dolnośląskim, lubuskim, łódzkim i opolskim. Jeśli chodzi o wysokość temperatur, najcieplej będzie w województwie lubuskim, gdzie termometry mogą wskazać nawet 32 stopnie Celsjusza w cieniu. Wzrost temperatur w naszym kraju zauważymy już w piątek, a każdy kolejny dzień będzie coraz cieplejszy.

 

źródło: twitter.com, wiadomosci.radiozet.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.