Amber Gold – jest wyrok. Marcin P. i Katarzyna P. skazani

Dzisiaj Marcin P. i Katarzyna P. usłyszeli wyrok w sprawie afery Amber Gold. Prokuratura wnioskowała o 25 lat kary pozbawienia wolności, jednak decyzja sądu jest nieco inna. Tysiące osób poszkodowanych i wprowadzonych w błąd – co zdecydowanie miało wpływ na otrzymaną karę. 

Wyrok w sprawie jednej z większych afer w Polsce

Po prawie pięciu miesiącach odczytywania wyroku sądu, w końcu ogłoszono decyzję w sprawie jednej z najgłośniejszych afer w Polsce. Małżeństwo, które wprowadziło w błąd klientów Amber Gold (Katarzyna P. oraz Marcin P.), usłyszało dzisiaj wymiar kary. Dodatkowo, prowadzili działalność parabankową bez zezwolenia oraz dopuścili się licznych oszustw. Miało to wpływ na czas, jaki spędzą za kratkami.

Co ciekawe, już w maju tego roku sąd w Gdańsku uznał Katarzynę P. oraz Marcina P. winnych zarzuconych im oszustw. Dlaczego odczytywanie wyroku trwało aż pięć miesięcy? Ma to związek z faktem, iż odczytywano po kolei 18 tysięcy nazwisk osób, które padły ich ofiarom. Jeżeli wszystkie osoby na liście są poszkodowane w tej samej sprawie, sąd musi przeczytać wszystkie nazwiska.

ZOBACZ TAKŻE: NOWE PRZEPISY – 500 ZŁ ZA TO, ŻE NIE TRZYMASZ RĄK NA KIEROWNICY

Afera Amber Gold – jaka kara?

Marcin P. został skazany na 15 lat pozbawienia wolności. Natomiast Katarzynę P. sąd skazał na 12 lat i 6 miesięcy za kratkami. Oszukali wspomniane wyżej 18 tysięcy osób, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości 851 milionów złotych. Co jeszcze, jak podaje Onet.pl, akt oskarżenia przygotowany przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi miał 9 tysięcy stron. Dotyczył on również prania brudnych pieniędzy. Liczne oszustwa stanowiły stałe źródło dochodu dla oskarżonych.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.