Nie trzymasz rąk na kierownicy? 500 złotych mandatu! Nowe przepisy już wkrótce

nie trzymasz rąk

Nie trzymasz rąk na kierownicy? Przez nowe przepisy, grozić będzie za to nawet mandat wysokości 500 złotych! Nadchodzące zmiany mają dotyczyć uprawnień funkcjonariuszy i przebiegu kontroli drogowych policji. Ma to sprawić, że ten będą sprawniejsze a policjanci będą mogli poczuć się pewniej. Roszady w życie wejdą już od 7 listopada tego roku – pozostał więc niecały miesiąc, aby przygotować się na ewentualność kontroli drogowej. 

Nie trzymasz rąk na kierownicy? 500 złotych mandatu! W życie wejdą nowe przepisy

Kontrola drogowa to często spory stres i stosunkowo nerwowa sytuacja. Wielu, zwłaszcza młodych kierowców, nie wie jak zachować się w przypadku zatrzymania pojazdu przez policję. Okazuje się, że przebieg kontroli może się nieco zmienić – warto dowiedzieć się o jego nowych szczegółach. Jak donosi portal autokult.pl, za niestosowanie się do poleceń funkcjonariusza, nasz budżet może uszczuplić się nawet o 500 złotych. Tyle wynosi bowiem kara za choćby nietrzymanie rąk na kierownicy. Zmian jest jednak jeszcze więcej.

ZOBACZ TAKŻE: 3 KILOGRAMY KOKAINY W WÓZKU INWALIDZKIM 81-LATKI! SZALONE ODKRYCIE NA KOLUMBIJSKIM LOTNISKU

Policjant będzie sprawdzał przebieg pojazdu

Do nowości będzie należeć także sprawdzenie przebiegu pojazdu, którym się poruszamy. Taka informacja będzie wprowadzana do bazy CEPiK. Dodatkowo, policja będzie mogła teraz stać w miejscach nawet do tej pory niedozwolonych, przykładowo objętych zakazem. I to niezależnie od tego, czy będzie to pokazywane sygnałami świetlnymi. Co więcej, dotyczy to zarówno radiowozów oznakowanych, jak i nieoznakowanych. Jedynym warunkiem regulującym tę kwestię jest fakt, aby policyjny pojazd nie stanowił dla nikogo zagrożenia.

Policjant nie będzie musiał także na starcie legitymować się zatrzymanemu i okazywać mu legitymacji służbowej. Kontrolowany ma jednakże prawo sobie tego wyraźnie zażyczyć – dopiero wtedy funkcjonariusz będzie musiał spełnić dany obowiązek.

Wszystkie powyższe zmiany mają wpłynąć na jakość kontroli drogowych, a także ich przebieg i sprawność. Kiedy natomiast wejdą w życie? Bardzo szybko – mianowicie już od 7 listopada, a więc za niespełna miesiąc czasu. Wtedy też okaże się, jak wszystko wygląda w praktyce.

źródło zdjęcia: motopomocni.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.