Afrykański pomór świń – pierwszy przypadek w Wielkopolsce!

afrykański pomór świń

Afrykański pomór świń – odnotowano pierwszy przypadek w Wielkopolsce! Padłego dzika znaleziono w rejonie gminy Wolsztyn. Miejsce gdzie leżało zwierzę, zostanie ogrodzone. Wydano także polecenie, które nakazuje sanitarny odstrzał odstrzał dzików znajdujących się w zachodniej części omawianego regionu.

Afrykański pomór świń – pierwszy przypadek groźnego wirusa w Wielkopolsce

Groźny wirus afrykańskiego pomoru świń dotarł do Wielkopolski. Właśnie tam, w rejonie gminy Wolsztyn, odnaleziono padłego dzika, u którego stwierdzono obecność wirusa ASF. Wydano także rozporządzenie, według którego miejsce gdzie znaleziono zwierzę, ogrodzone zostanie płotem. Gdyby tego było mało, ze względów sanitarnych zaplanowano odstrzał dzików, które znajdują się w zachodniej części regionu. Afrykański pomór świń już w listopadzie zarejestrowano w województwie lubuskim i robiono wszystko, aby wirus nie rozprzestrzenił się na inne tereny. Jak jednak widać – nie przyniosło to skutków.

ZOBACZ TAKŻE: TRAGICZNY BILANS WYBUCHU W SZCZYRKU. NIE UDAŁO SIĘ URATOWAĆ NIKOGO, KTO PODCZAS EKSPLOZJI PRZEBYWAŁ W FERALNYM DOMU

Czy afrykański pomór świń jest groźny dla ludzi?

Choć o chorobie mówi się sporo i brzmi ona dość poważnie – w istocie ludzie nie mają się czego obawiać. Wszystko przez to, że ludzki organizm nie jest wrażliwy na wirusa, który powoduje groźną chorobę zwierząt.

Obawiać mogą się natomiast rolnicy. Wszystko przez to, że choroba wśród trzody rozprzestrzenia się bardzo szybko i często jest niemal w 100% śmiertelna. Stosunkowo łatwo także o zakażenie, a wirus skutecznie utrzymuje się nawet w niskich temperaturach.

źródło zdjęcia: tygodnik-rolniczy.pl (poglądowe)

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.