Cyfrowa waluta banku centralnego – Francja przeprowadza pierwsze testy

Cyfrowa waluta banku centralnego – już w przyszłym roku Francja planuje eksperyment. Co ciekawe, to pierwszy taki proces w strefie euro i będzie miał zastosowanie podczas transakcji o bardzo wysokiej wartości. Bank Francji poinformował, iż w pierwszym kwartale 2020 roku ogłoszą przetarg na projekty, które będą oparte na technologii blockchainowej. 

Cyfrowa waluta banku centralnego – pierwsze eksperymenty

Będzie to pierwszy eksperyment w strefie euro, czyli Bank Francji planuje utworzenie cyfrowej waluty. Mają wykorzystywać ją podczas transakcji o bardzo wysokiej wartości. Dlatego to innowacyjne rozwiązanie, natomiast w pierwszym kwartale 2020 roku instytucja ogłosi pierwsze przetargi. Będą one dotyczyć technologii blockchainowej, czyli krótko mówiąc księgowania transakcji za pomocą algorytmów kryptograficznych.

ZOBACZ TAKŻE: NO TIME TO DIE – ZOBACZCIE OFICJALNY ZWIASTUN

Jak podaje Business Insider Polska, może to świadczyć o rzadszym stosowaniu gotówki lub w przypadku zbyt drogich międzynarodowych płatności. Cały projekt będzie jeszcze bardzo dokładnie analizowany, gdyż jest to jak wspomnieliśmy nowość.

Reuters dotarli do dokumentu EBC, który informuje, iż stworzenie cyfrowej waluty może mieć daleko idące implikacje dla banków. Dlatego koniecznie należy ten projekt przeanalizować. Ten temat wywołuje nadal skrajne opinie, dlatego wciąż prowadzone są analizy.

Villeroy de Galhau poinformował, iż:

Waluta cyfrowa banku centralnego na poziomie europejskim miałaby być reakcją strefy euro „na prywatne inicjatywy takiego typu, jak libra

Dla niewtajemniczonych, libra jest projektem cyfrowej waluty Facebooka.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.