120 interwencji strażaków – ogromne wichury w Małopolsce

120 interwencji strażaków

120 interwencji strażaków to wynik silnych wiatrów w Małopolsce. Najsilniej wiało na Podhalu – halny osiągnął prędkość blisko 200 km/h, a w Zakopanem prędkość dochodziła do 70 km/h. Wiele domów zostało odciętych od prądu, a większość stoisk na Gubałówce zniszczonych. Ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wciąż obowiązują. 

Połamane drzewa i zerwane dachy

120 interwencji strażaków to wynik ogromnych wichur w Małopolsce. We wtorek służby otrzymały ponad 30 zgłoszeń, z czego aż 25 dotyczyły samego Podhala. Tam wiało najmocniej – odnotowano prędkość 200 km/h. Co więcej, w środę strażacy musieli interweniować około 90 razy, w tym 65 zgłoszeń to ponownie Podhale. Silny wiatr przyniósł wiele szkód – wichura zniszczyła kilka stojących na Gubałówce straganów, część domów została całkowicie odcięta od prądu. Zdarzało się, że silny wiatr wyrywał dachy. Straż pożarna apeluje do mieszkańców Małopolski, aby schowali wszystkie przedmioty z dworu. Dodatkowo kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów.

 

Trudne warunki na szlakach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał specjalne ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia dla województwa małopolskiego. Oznacza to, że istnieje ryzyko podniesienia się poziomu wód. Ponadto, w powiecie tatrzańskim, ale i w nowotarskim, nowosądeckim i gorlickim obowiązuje również ostrzeżenie przed silnym wiatrem pierwszego stopnia. Wiatr może spowodować wiele szkód materialnych oraz jest zagrożeniem życia i zdrowia dla mieszkańców. Dodatkowo, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Tatrzański Park Narodowy przekazały w środę informacje o trudnych warunkach panujących w Tatrach. „Warunki są kiepskie. Pada, jest mgła. W ostatnim czasie spadło trochę śniegu. Gdybym ja był turystą, to nie wychodziłbym w góry.” – komentuje ratownik dyżurny TOPR Krzysztof Długopolski.


ZOBACZ TAKŻE: WENECJA: WŁADZE CHCĄ OGŁOSIĆ STAN KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.