Wenecja: władze chcą ogłosić stan klęski żywiołowej

Wenecja

Wenecja szacuje gigantyczne straty związane z powodzią. We wtorek poziom wody osiągnął najwyższy stan w przeciągu ostatnich 50 lat. Ponad 80% miasta jest zalane. Władze chcą ogłosić stan klęski żywiołowej. Co więcej, mocno ucierpiała słynna bazylika św. Marka. Istnieje ryzyko, że zostały naruszone kolumny, które podtrzymują budynek. Prezydent Wenecji informuje: „Stoimy w obliczu apokaliptycznego totalnego zniszczenia.”

Największa powódź od 1966 roku

Gigantyczne szkody wywołała powódź w Wenecji. We wtorek przed godziną 23 poziom acqua alta, czyli wysokiego przypływu diametralnie wzrósł. Stan wody osiągnął aż 187 centymetrów! W środę rano poziom obniżył się do 150 centymetrów, ale mimo to syreny alarmowe nie przestają wyć. Ostatnio tak duży poziom wód odnotowano w 1966 roku. Wówczas jej wysokość miała 194 centymetrów. Ponadto, zwiększa się ilość ofiar. Na wyspie Pellestrina zginął mężczyzna porażony prądem we własnym domu. Prezydent Wenecji informuje: „Stoimy w obliczu apokaliptycznego totalnego zniszczenia.” Dodatkowo wypowiedział się burmistrz miasta Luigi Brugnaro: „Wenecja została rzucona na kolana. W bazylice świętego Marka szkody są poważne, podobnie jak w całym mieście i na wyspach.”

Poważne zniszczenia w bazylice św. Marka

We Włoszech oprócz powodzi panuje również bardzo silny wiatr, który popchnął wodę w kierunku bazyliki św. Marka. Stan wody w świątyni osiągnął już 110 centymetrów powodując kolosalne zniszczenia. Co więcej, znajdowało się tam wiele zabytkowych monumentów, które prawdopodobnie nie przetrwają kontaktu z wodą. Istnieje ryzyko, że zostały również naruszone kolumny, które utrzymują cały budynek. Ministerstwo kultury postanowiło wysłać inspektorów, aby skontrolować stan zabytków, jednak sekretarz generalny Salvo Nastasi wyjaśnił, że na razie niemożliwe jest oszacowanie strat.

ZOBACZ TAKŻE: POLACY W CZOŁÓWCE NAJBARDZIEJ ZADOWOLONYCH NARODÓW

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.