Kraksa na finiszu Tour de Pologne – jaki jest stan Fabio Jakobsena?

Kraksa na finiszu

Fatalna kraksa na finiszu Tour de Pologne! Najbardziej ucierpiał w wypadku Holender – Fabio Jakobsen, który przeszedł 5-godzinną operację. Obecnie jego stan jest ciężki, ale stabilny. Dzisiaj ma nastąpić pierwsza próba wybudzenia kolarza ze śpiączki farmakologicznej. 

Kraksa na finiszu Tour de Pologne!

Podczas poniedziałkowego wyścigu doszło do fatalnego wypadku. Tuż przed metą Jakobsen został zepchnięty na barierki przez swojego rodaka – Dylana Groenewegena. Przy tak dużej prędkości uderzenie nastąpiło z ogromną siłą. Kolarz wbił się w metalowe barierki wyłamując je, a przy tym zderzając się z sędzią obsługującym fotokomórkę. W wypadku ucierpiało również kilku innych sportowców, m.in. Francuz Marc Sarreau. Zdaniem sędziów wyścig mimo wszystko wygrał Jakobsen, natomiast Groenewegena wykluczono z wyścigu. Ponadto mogą mu grozić również dodatkowe sankcje ze strony Międzynarodowej Unii Kolarskiej.

Całe zdarzenie można obejrzeć na poniższym filmiku:

ZOBACZ TAKŻE: TAK WYGLĄDAŁA FALA UDERZENIOWA PO WYBUCHU W BEJRUCIE – NOWE WIDEO

jaki jest stan Fabio Jakobsena?

Kolarz niezwłocznie trafił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu, gdzie zespół specjalistów przeprowadził 5-godzinną operację Jakobsena. Lekarze poinformowali, że zabieg był niezwykle skomplikowany ze względu na uraz twarzoczaszki. Obecnie sportowiec przebywa na oddziale intensywnej terapii. Jego stan jest ciężki, ale stabilny. Dzisiaj lekarze mają podjąć pierwszą próbę wybudzenia kolarza ze śpiączki farmakologicznej. 

Mam nadzieję, że – uwzględniając wyniki badań tomografii, które były wykonywane wczoraj – nie będzie uszkodzeń układu nerwowego. Oczywiście musimy pamiętać, że pacjent przebył około godzinną akcję reanimacyjną na miejscu wypadku, więc te objawy kliniczne mogą jeszcze ulegać zmianie – poinformował wicedyrektor szpitala w Sosnowcu.

Lekarz dodał, że nie doszło do uszkodzenia mózgu, co jest niezwykle pozytywną wiadomością i ogromnym szczęściem, ponieważ podczas upadku Jakobsenowi spadł kask. Kolarz ma również uraz klatki piersiowej przez co jej wydolność oddechowa jest pod stałą obserwacją. Doszło również do urazów okolic oczodołu, szczęki oraz żuchwy. Kiedy jego stan się poprawi, najprawdopodobniej będzie konieczna operacja plastyczna związana z rekonstrukcją uszkodzonych części twarzy. 

źródło: rmf24.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.