Zenon Martyniuk w podręczniku 6-klasisty! Rodzice nie kryją oburzenia

Zenon Martyniuk w podręczniku

Zenon Martyniuk w podręczniku 6-klasisty! W książce do języka polskiego pojawiła się parafraza tekstu piosenki pt. „Przez Twe oczy zielone”. Uczniowie mają za zadanie podkreślić w nim czasowniki i określić ich formy gramatyczne. Rodzice nie kryją zdziwienia i oburzenia. 

Zenon Martyniuk w podręczniku 6-klasisty!

Zenon Martyniuk od wielu lat klasyfikuje się na czele muzyki disco polo. W 2014 roku Zenek powrócił po dłuższej przerwie do show-biznesu dzięki piosence „Przez twe oczy zielone”. Od tego czasu często pojawia się na koncertach organizowanych przez Telewizję Polską oraz innych organizatorów. Nie sposób zapomnieć także o jego biograficznym filmie, który został wyprodukowany za publiczne pieniądze. W naszym kraju znajdziemy wielu fanów tego typu muzyki, jednak czy jest ona na tyle istotna, aby teksy piosenek umieszczać w podręcznikach szkolnych? Okazuje się, że tak. Ministerstwo edukacji postanowiło zawrzeć w książce do języka polskiego 6-klasisty parafrazę tekstu piosenki Zenka Martyniuka.

“Odkąd zobaczyłem ciebie, nie tknę jadła ni napoju. Ciągle czuję się jak w niebie, podczas ćwiczeń nawet w boju. Co poradzę, Pani, na to, że ta miłość spadła na mnie. Daję swoje serce – za to, nie odmawiaj względów, nie. Przez twe oczy błękitne, błękitne zapomniałem, że dziś w szranki od rana miałem iść. Że do lochu mnie wtrąca, mnie wtrąca, nie myślałem. I w twych oczu błękicie, błękicie będą żyć” – czytamy we fragmencie.


Dzieci mają za zadanie podkreślić w teksie czasowniki oraz określić ich formę. Reakcje na umieszczony w podręczniku tekst są różne – od śmiechu, nawet po złość. W sieci znajdziemy wiele komentarzy rodziców na ten temat.

Niestety to prawda. Znalazłam w ćwiczeniach córki z polaka. Szok i niedowierzanie. Jeszcze trochę i teksty Zenka będą obowiązkowe na maturze – napisał jeden z rodziców.

ZOBACZ TAKŻE: KORONAWIRUS W SZKOŁACH – KWARANTANNA DLA PERSONELU I UCZNIÓW

W szkolnych podręcznikach Zenek, a na maturach jawne pytania

Warto wspomnieć, że to nie jedyna sytuacja związana ze szkolnictwem, która w ostatnich tygodniach okazała się szokująca. Nie sposób zapomnieć o maturze, której wyniki z roku na rok są coraz gorsze. W tym roku egzaminu dojrzałości z jednego przedmiotu nie zdało aż 17,2% wszystkich uczniów, natomiast aż 8,8% zdających nie otrzymało minimalnej ilości punktów z przynajmniej dwóch. W związku z tym szef CKE postanowił w przyszłym roku podać część pytań maturalnych z języka polskiego.

Źródło: plejada.pl, facebook.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.