Tym rejonom w przyszłości grozi zalanie wodą – naukowcy pokazali interaktywną mapę

0Tym rejonom w przyszłości może grozić zalanie wodą – naukowcy z Princeton przygotowali interaktywną mapę, pokazującą wybrane miejsca, które w przyszłości mogą być podtopione. W związku ze zmianami, jakie niesie za sobą ocieplenie klimatu, warto sprawdzić co można zrobić, aby przyczynić się do polepszenia sytuacji na świecie. 

Przyszłość pod znakiem zapytania – jesteśmy w stanie to zmienić?

Sytuacja na świecie nie jest stabilna, gdyż przez między innymi działanie człowieka, pojawiło się wiele zagrożeń. Topniejące lodowce, wyginięcie sporej ilości gatunków zwierząt czy nadmierna produkcja plastiku to jedne z wielu problemów. Niestety sytuacja jest na tyle zagrażająca, że należy podjąć odpowiednie i zdecydowane kroki. Może to pomóc poprawić kondycje środowiska, które woła codziennie o pomoc.

Jedną z wielu spraw, której warto się przyjrzeć są topniejące lodowce. Zostało ich coraz mniej i przez to poziom wód szybko się podnosi. Co za tym idzie? Mianowicie, zagraża to milionom ludzi, gdyż niektóre z rejonów mogą zostać podtopione. Na poniższym wideo możecie również zobaczyć dość niebezpieczną sytuację przedstawiającą odłamanie się ogromnej części lodowej skały.

 

Mapa interaktywna – naukowcy z Princeton ostrzegają

Eksperci z Princeton w stanie New Jersey opublikowali w „Nature Communications” ile osób w przyszłości może dotknąć podnoszący się poziom wód. Dodatkowo, można sprawdzić, które rejony są również zagrożone podtopieniami. Jak podaje tvnmeteo, poziom wód w XX wieku podniósł się średnio od 11 do 16 centymetrów. Jeżeli nie zredukujemy emisji dwutlenku węgla, sytuacja będzie dramatyczna. W przypadku natychmiastowego ograniczenia, do końca XXI poziom wód według specjalistów może podnieść się nawet o pół metra! Jednak w tym przypadku miejsce zamieszkania może stracić około 200 mln ludzi.

 

ZOBACZ TAKŻE: ZAKAZ STATKÓW WYCIECZKOWYCH W CANNES 

Jeżeli nie zaczniemy działać, nawet 630 milionów ludzi jest zagrożonych. O jakich rejonach mowa? Najbardziej zagrożone są Chiny, Bangladesz, Indie, Wietnam, Indonezja czy Tajlandia. Możecie sprawdzić dokładnie na mapie poniżej.

Polska również jest zagrożona, gdyż pomiędzy Gdańskiem a Elblągiem może dojść do niebezpiecznych podtopień oraz w okolicach Szczecina. 

źródło zdjeć: coastal.climatecentral.org

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.