Zakaz statków wycieczkowych w Cannes? „To źle wpływa na środowisko”

Cannes znane jest z tego, że to jedno z najbardziej prestiżowych miejsc na świecie. Odbywa się tam popularny festiwal filmowy, na którym pojawia się masa gwiazd. Widoki, które warto zobaczyć, promenada, murale oraz ekskluzywne hotele – to jedne z wielu atrakcji w tym mieście. Jednak władze chcą bardziej zadbać o środowisko i do 2020 roku mają zamiar wprowadzić zakaz statków wycieczkowych, które mają niekorzystny wpływ na ekosystem. 

Zakaz statków wycieczkowych?

Jak podaje portal CNN, decyzja nie dotyczy wszystkich wycieczkowców, gdyż głównie chodzi o te, które przekroczą limit 0,1% zawartości siarki w paliwie. Burmistrz miasta, David Lisnard przeprowadził badania na ich wpływ na ekosystem. Natomiast w czerwcu opublikował post na Twitterze, w którym nawołuje premiera do zapewnienia burmistrzom siły policyjnej do walki z wycieczkowcami.

 

ZOBACZ TAKŻE: RZYM – NOWE ZAKAZY DLA TURYSTÓW

Statystyki pokazały, że ponad 370 000 osób odwiedziło Cannes w 2018 roku statkami wycieczkowymi. To pokazuje o jakiej skali mowa. Jest to jeden z najbardziej ruchliwych portów, jednak zakaz nie będzie obowiązywał wszystkich wycieczkowców. Władzom przede wszystkim chodzi o środowisko i zamierzają przeciwdziałać nadmiernym zanieczyszczeniom.

Co ciekawe, jeżeli statek zbliży się do portu pomimo zakazu, żaden z jego pasażerów nie będzie mógł go opuścić. Dlatego niektóre z miast, między innymi Saint – Raphael, zobowiązało się do podpisania orzeczenia w sprawie uczynienia ich mniej szkodliwymi dla ekosystemu.

Podsumowując, coraz więcej miejsc ogranicza wycieczki statkami, co jest głównie spowodowane erozją oraz działalnością turystów.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.