Szkoła w Norwegii uruchomiła kierunek o FC Liverpoolu

Szkoła w Norwegii

Szkoła średnia w Norwegii uruchomiła nietypowy kierunek skupiający się na piłkarskim klubie FC Liverpool. Jest to jeden z najpopularniejszych klubów w tym kraju i co ciekawe, nowa specjalizacja cieszy się ogromnym powodzeniem. Chętnych do nauki jest tak dużo, że aby dostać się na kierunek potrzebne jest losowanie.

Analiza meczów, teoria futbolu i sędziowania

Norweska szkoła Folkehoeyskole Soerlandet (FS) otworzyła nowy kierunek szkolenia, który skupia się na jednym z najpopularniejszych klubów piłkarskich w tym kraju – FC Liverpool. Nauka trwa 10 miesięcy i podczas niej uczniowie trenują piłkę nożną, poznają historię i uczą się o klubie. Dodatkowo drobiazgowo zajmują się analizą meczów oraz uczą się teorii futbolu i sędziowania. Po ukończonej edukacji, absolwenci mogą być arbitrami na niższych szczeblach lub rozpocząć pracę w mediach jako eksperci.

Folkehoeyskole, czyli uniwersytet ludowy jest skandynawskim fenomenem. To roczna edukacja na poziomie średnim, gdzie wiek, status społeczny, finansowy czy pochodzenie nie ma największego znaczenia. W Norwegii działają już 83 tego typu placówki. Ich celem jest edukacja osób, które jeszcze nie zadecydowały co chcą robić w przyszłości lub nie dostały się do wymarzonej szkoły. Folkehoeyskole to symbol szkoły „bez granic i dla wszystkich”.

ZOBACZ TAKŻE: NAJPOPULARNIEJSZE KIERUNKI STUDIÓW W 2019 ROKU W POLSCE [RANKING]

Ile kosztuje szkoła?

Koszt 10-miesięcznej nauki to 123 tysiące koron, czyli około 50 tys. złotych. W cenę wliczone jest zakwaterowanie, pełne wyżywienie oraz wyjazdy. Dla klasy „Liverpool” są to co najmniej dwie wycieczki na mecze klubu.

Jak informuje dziennik „Ekstrabladet”, dyrekcja szkoły poinformowała:

Zainteresowanie brytyjskim profilem piłkarskim jest nieprawdopodobnie duże i jak na razie jesteśmy jedyną taką placówką w kraju, lecz liczba członków norweskiego klubu kibica Liverpoolu to już 50 tysięcy. To jest siła.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.