Najpopularniejsze kierunki studiów w 2019 roku w Polsce [ranking]

Najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowało wyniki rekrutacji w 2019 roku. Przedstawiono ranking, natomiast w rekrutacji wzięło udział ponad 424 tysięcy osób. Jak myślicie jakie kierunki znalazły się na podium? Wszystkiego dowiecie się poniżej. 

Najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce 2019

Jesteście ciekawi jakie kierunki studiów są najczęściej wybierane wśród Polaków? Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) podsumowało wyniki rekrutacji. Okazuje się, że na studia zaaplikowało około 424 tys. osób. Co ciekawe, jak podaje portal tvn24, 311 tys. zrekrutowano na studia pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie. Natomiast ponad 110 tys. studentów zrekrutowano na studia stopnia drugiego.

 

Przedstawiciele resortu nauki poinformowali, że według liczby zgłoszeń kandydatów na podium znalazły się: na pierwszym miejscu informatyka, kolejny rok z kolei. Ten kierunek wybrało ponad 32 tys. osób. Na drugim miejscu znalazła się psychologia (ponad 25 tys. chętnych) i od razu za nią zarządzanie (22 tys. osób).

ZOBACZ TAKŻE: FORMA PŁUC W CENTRUM MIASTA – PO CHWILI BYŁY CZARNE

Na miejscu czwartym znalazł się kierunek lekarski, a na piątym prawo. Następnie ekonomia i filologia angielska. 8 miejsce to finanse i rachunkowość, później budownictwo i na 10 miejscu logistyka.

Najpopularniejsze kierunki studiów – liczba kandydatów na jedno miejsce

Pojawiło się również drugie zestawienie. Tym razem chodzi o ilość kandydatów na jedno miejsce. Okazuje się, że najwięcej chętnych osób na jedno miejsce, bo aż 26, zdecydowało się na orientalistykę – japonistykę. Drugie miejsce należało do matematyki i analizy danych (22 osoby chętne na jedno miejsce). Podium zamknęła orientalistyka – sinologia (19 osób chętnych na 1 miejsce).

Sztuki nowoczesne i design uplasowały się na miejscu czwartym, a na miejscu 5 elektromobilność. Później coraz chętniej wybierana komunikacja wizerunkowa i od razu za nią mechanika i projektowanie maszyn.

Co ciekawe, najczęściej wybierane są przez przyszłych studentów politechniki. Szczególnie w miastach: w Warszawie, Gdańsku czy Poznaniu.

Spodziewaliście się tych kierunków na liście?

 

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.