Rzym wprowadza kolejny zakaz – tysiące aut nie wjedzie do miasta

Rzym wprowadza kolejny zakaz – od 1 listopada obowiązywać będzie ograniczenie dla samochodów z silnikiem diesla o normie emisji spalin Euro 3. Co ciekawe, tamtejsi mieszkańcy mają prawie 230 tysięcy takich aut. Jeszcze niedawno pisaliśmy o innych ograniczeniach w tym miejscu, dotyczących turystów, teraz czekają kolejne. 

Planujesz odwiedzić Rzym? Ograniczenia dla turystów

Oprócz zakazu, o którym chcemy napisać, w Rzymie od jakiegoś czasu można spotkać się z innymi ograniczeniami. Dotyczą one głównie turystów, gdyż jak wiadomo, nie zawsze potrafią przestrzegać norm czy szanować zabytków. I tego też się to tyczy. Po pierwsze, nie wolno wchodzić na Schody Hiszpańskie z walizką, gdyż koła mogą zniszczyć ich nawierzchnię. Dodatkowo, nie zawiesicie już na mostach kłódek. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule.

Rzym wprowadza kolejny zakaz – tym razem mówi nie dla diesla

Okazuje się, że to nie jedyne ograniczenia, które mają obowiązywać w tym miejscu. Tym razem dotyczyć one będą samochodów z silnikiem diesla o normie emisji spalin Euro 3. Nie będą mogły one wjechać do miasta, gdyż produkują zbyt szkodliwe spaliny. Aktualnie wiele władz decyduje się na zmiany korzystne dla środowiska. Zaczęto bardziej skupiać się na ekologii, stąd ta decyzja.

ZOBACZ TAKŻE: ZAKAZ STATKÓW WYCIECZKOWYCH W CANNES

Październik to ostatni miesiąc, kiedy mieszkańcy mogą poruszać się w Rzymie samochodami o takim silniku. Od 1 listopada będzie to niemożliwe i będzie to czas, kiedy wiele osób będzie musiało podporządkować się wprowadzonym zmianom. Od poniedziałku do piątku ścisłe centrum i pobliskie dzielnice będę niedostępne dla wybranych pojazdów sprzed 2006 roku, których silnik nie spełnia odpowiednich norm. Mowa o 380 tys. aut.

Zakaz to pierwszy krok do szerszych zmian, ponieważ do 2024 władze chcą wyeliminować całkowicie samochody diesla. Jak każde wprowadzone zmiany wywołały również kontrowersje. Przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy alarmują, że może to przynieść szkody wielu branżom. Chociażby odnosząc się do samochodów dostawczych, które mogą nie mieć dostępu do wielu miejsc w mieście. Póki co dla tego typu pojazdów wprowadzono okres próbny. Nie będą mogły one jeździć w godzinach od 7:30 do 10:30 oraz między 16:30 a 20:30.

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.