Jak przechowywać kawę – domowe sposoby

Smakosze kawy wiedzą, że gatunek, jakość i świeżość ziaren mają ogromne znaczenie dla smaku. Istotne jest także pochodzenie ziaren. Niemniej jednak równie ważne co pochodzenia ziarna jest także jego przechowywanie. Jak przechowywać kawę?

 

Przechowywanie kawy

Przedłużanie czasu przydatności kawy do spożycia to często trudny proces. Z czasem kawa utlenia się i traci związki aromatyczne. Naturalnie najkorzystniej jest kupować świeżą kawę w małych ilościach, ale może to jednak być uciążliwe na dłuższą metę. Co robić?

Jak przechowywać kawę?

Przechowywanie kawy w lodówce kiedyś było uznawane za skuteczne. Dziś jednak wiadomo, że trzymanie ziaren w lodówce jest mało rozsądne, ponieważ panuje w niej wysoka wilgotność. Inną opcją jest mrożenie kawy kiedy ziarno jest jeszcze zielone. Niemniej jednak jest to bardziej ciekawostka i eksperyment. W tym wypadku aromat kawy pojawia się dopiero po procesie wypalania. Innym rozwiązaniem jest trzymanie ziaren kawy w słoiku. Niestety, takie rozwiązanie pozbawione wentyla, powoduje gromadzenie dwutlenku węgla, który może ulatniać się z ziaren. Warto zatem skorzystać z profesjonalnych opakowań na kawę.

Opakowania na kawę

Profesjonalne opakowania na kawę mają wmontowane wentyle, które wypuszczają nadmiar dwutlenku węgla gromadzonego w środku, ale jednocześnie nie wpuszczają świeżego powietrza. Z zewnątrz opakowanie jest papierowe, a od środka metalizowane. Opakowanie po otwarciu można spiąć klipsem lub specjalną listewką. Dodatkowo unikaj drastycznych zmian temperatury i światła słonecznego. Ważne żeby zużyć kawę w ciągu maksymalnie dwóch lub trzech tygodni.

Czy warto mielić kawę na zapas?

Nigdy nie powinno się mielić większej ilości kawy niż to potrzebne. Okazuje się, że już kilka minut po zmieleniu ulatnia się wiele cennych aromatów. Może się zdarzyć, że kawa zmielona na zapas będzie pozbawiona smaku, szczególnie jeśli zawiera dodatkowe aromaty takie jak orzech czy migdały lub wiśnie.

Podsumowując, powyższe wskazówki pomogą ci w zatrzymaniu aromatu kawy. Stosowanie kilku zasad nie pozwoli na zetknięcie kawy z jej największymi wrogami, jakimi są: powietrze, wilgoć, światło lub obce zapachy.

Marta D

Absolwentka dziennikarstwa, kulturoznawstwa i fotografii – radiowiec z zawodu, kulturalny człowiek z wykształcenia, fotograf z pasji. Humanistka i umysł ścisły w jednym. Nie lubi zamykać się w ramach szablonowości. Uwielbia wyzwania, nowe miejsca i ciekawych ludzi.