Radom ma coraz mniej mieszkańców. Miastu grozi wyludnienie

Radom

Radom jest jednym z większych miast w Polsce, jednak od jakiegoś już czasu ludzie masowo z niego wyjeżdżają. W ciągu ostatnich 20 lat ilość mieszkańców zmniejszyła się o blisko 35 tys! Aktualnie mieszka tam mniej 200 tys. osób.

Miasto opuszczają ludzie młodzi

Jak podaje radomski portal, z miasta wyjeżdżają głównie ludzie młodzi. Co więcej, miasto nie słynie z wysokich zarobków, więc ludzie wyjeżdżają za poszukiwaniem pracy i godnego życia. Wielu z nich opuszcza nie tylko Radom, ale i kraj. Zauważono, że więcej osób wyjeżdża z tego miejsca, niż do niego przyjeżdża. W ciągu ostatnich 20 lat ilość mieszkańców zmniejszyła się o około 35 tys. W efekcie miasto na ten moment nie ma nawet 200 tys. ludzi. Socjolog Tomasz Pysiak tłumaczył:

Nie tylko stolica przyciąga radomian, ale także okoliczne wsie. Wraz ze zmianą statusu materialnego niektórzy mieszkańcy Radomia przenoszą się na jego przedmieścia. Budują nowe domy za miastem chcąc żyć wygodniej, jednocześnie zachowując możliwość korzystania z oferty handlowej, czy kulturalnej dużego miasta.

ZOBACZ TAKŻE: HELSINKI I ZERO WASTE – KOŃSKIE ODCHODY ZAPEWNIAJĄ ENERGIĘ CIEPLNĄ MIESZKAŃCOM 

Ludzie wybierają Wrocław i Trójmiasto

Urząd miasta w Radomiu tłumaczy, że ilość osób zameldowanych jest na pewno dużo mniejsza niż rzeczywista ilość mieszkańców. Jak podkreśla: „Wiele osób w Radomiu mieszka, ale nie melduje się. To są przyjezdni, wędrujący za pracą, a także uciekinierzy od płacenia alimentów.” Zauważono, że osoby przeprowadzają się do większych aglomeracji, gdzie są większe możliwości i lepsza płaca. Wybierają głównie Wrocław i Trójmiasto. Tendencja spadkowa nie wróży nic dobrego.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.