Psy potrafią wykryć raka we krwi – przełom w diagnostyce

Psy potrafią wykryć raka we krwi

Psy potrafią wykryć raka we krwi – do takich wniosków doszła grupa naukowców, która przeprowadziła serię testów i eksperymentów. Do badań wykorzystali niesamowicie czuły węch zwierząt. Dokładność wykrycia choroby przez psy wynosi aż 97%.

Pomoc w diagnostyce

Grupa naukowców przedstawiła swoje wyniki badań na spotkaniu biologów eksperymentalnych. Wykorzystali fakt, iż czworonogi posiadają bardzo czuły węch. Zespół twierdzi, że zwierzęta mają na tyle wyczulone receptory węchu, że psy potrafią wykryć raka we krwi w 97% przypadkach. To może być prawdziwy przełom w medycynie, ponieważ wykorzystanie do diagnostyki zwierząt jest dużo mniej inwazyjne w organizm człowieka, a co więcej – tańsze. Heather Junqueira jest autorką badania, powiedziała:

Chociaż obecnie nie ma lekarstwa na raka, wczesne wykrycie daje największą nadzieję na przeżycie. Bardzo czuły test do wykrywania raka może potencjalnie uratować tysiące ludzkich istnień i zmienić sposób leczenia choroby.

W przeprowadzonym eksperymencie psy rasy Beagle nauczyły się rozróżniać osocze krwi osoby zdrowej, od człowieka chorującego na raka płuc. 

ZOBACZ TAKŻE: ROSJA CHCE ODŁĄCZYĆ SIĘ OD GLOBALNEJ SIECI INTERNETOWEJ

Psie nosy

Szacuje się, ze węch psów jest blisko 10000 razy (niektóre badania podają liczbę 100000 razy) bardziej czuły niż ludzki. Jest to kolejne badanie, w którym wykorzystano tą niesamowitą zdolność zwierząt. Eksperymentem zajęła się firma BioScentDx, która zapewnia, że to nie koniec testów. Chcą poszerzyć zakres działalności w kierunku nieinwazyjnych technik badań przesiewowych, nowotworowych oraz innych zagrażających życiu chorób.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.