Rosja chce odłączyć się od globalnej sieci internetowej

Rosja

Rosja planuje odłączyć się od globalnej sieci internetowej. Chce stworzyć swój własny, wewnętrzny internet o nazwie: RuNet. W związku z tymi zmianami w całym kraju postanowiono wyłączyć internet, aby móc przeprowadzić serię testów i przygotować się do przekształcenia sieci.

Odizolowana, krajowa sieć

Leonid Levin, przewodniczący Komisji ds. Technologii i Komunikacji poinformował, że kraj na jakiś czas wyłączy dostęp do internetu. Celem jest przeprowadzenie serii badań i testów, które dążą do wprowadzenia odizolowanej, krajowej sieci internetowej. Pierwsza faza testów planowana jest na listopad. Regularny internet zostanie tymczasowo zastąpiony systemem znanym pod nazwą RuNet. 

Projekt ustawy trafił do Dumy Państwowej w grudniu 2018 roku. Była to odpowiedź na strategię narodowego bezpieczeństwa opublikowaną przez Biały Dom. Ustawa wejdzie w życie 1 listopada 2019 roku. Rada Polityki Zagranicznej jest oburzona tym pomysłem, jednak Moskwa zapewnia, że ma pełne prawo do odcięcia dostępu do zagranicznych serwisów. 

 

ZOBACZ TAKŻE: LEKARZE OSTRZEGAJĄ PRZED GOOGLOWANIEM OBJAWÓW CHORÓB

RuNet

Rosja uważa, że połączenie z globalną siecią naraża kraj na niebezpieczeństwo. Z tego względu chcą zwiększyć poziom kontroli nad informacjami udostępnianymi przez obywateli. Rząd uważa, że nowy system zapewni zdecydowanie większe bezpieczeństwo. Co więcej, ma skupiać się przede wszystkim na ochronie przed cyberatakami. Krytycy twierdzą, że odcięcie obywateli od globalnych sieci komunikacyjnych zwiększy kontrolę państwa nad przepływem informacji i cenzurą. Dodatkowo, blokowanie dowolnych stron i monitorowanie całej komunikacji może mieć duży wpływ na manipulowanie ludem.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.