Przełom w medycynie: test krwi znajdzie 20 typów raka

Badacze z  Dana-Farber Cancer Institute wymyślili innowacyjną metodę na walkę z nowotworem. To przełom w medycynie. Test krwi jest w stanie znaleźć ponad 20 rodzajów raka.

Na czym polega metoda?

Na ten moment nowotwory wykrywa się szukając zmian ogniskowych. Są to głównie metody obrazowe – rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, tomografia emisyjna, ultrasonografia czy też prześwietlenie rentgenowskie. Kolejnym sposobem jest biopsja i badania z wykorzystaniem promieniowań X. Do tej pory badacze szukali rozwiązania, aby znajdować raka z testów krwi. Szukali uszkodzeń w DNA, podniesionego poziomu białek lub nieregularności w profilach RNA płytek krwi. Nareszcie nastąpił przełom w medycynie! Naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute opublikowali swoje najnowsze badanie. Metoda wykrywa ponad 20 rodzajów nowotworów poprzez testy krwi. Polega ona na wykrywaniu grup metylowych. Są to małe cząsteczki chemiczne, które łączą się z DNA i mogą włączać lub wyłączać niektóre geny. Jeżeli wzory włączania bądź wyłączania genu odbiegają od normy sugerują, że jest możliwość występowania nowotworu. Głównym autorem badań jest Geoffrey Oxnard, który powiedział:

Nasza poprzednia praca wykazała, że testy oparte na metylacji przewyższają tradycyjne metody sekwencjonowania DNA w wykrywaniu wielu form raka w próbkach krwi

CZYTAJ TAKŻE: JAPONIA- NAUKOWCY ODKRYLI UNIWERSALNĄ KREW DLA KAŻDEGO

 

 

Skuteczność testów

Nową metodę naukowcy przebadali aż na 3600 próbkach. Krew była pobierana od osób całkowicie zdrowych oraz chorujących na nowotwór. Wyniki badań są wyjątkowo zaskakujące! Opracowana technologia ma skuteczność rzędu 99,4%! Jedynie 0,6% próbek zostało niepoprawnie zdiagnozowanych. Co więcej, metoda ta sprawdza się w 75% jeżeli chodzi o nowotwory o wysokiej śmiertelności. Dodatkowo testy znajdują raka w pierwszym stadium zaawansowania choroby z 32% skutecznością, drugiego stopnia z 76%, a trzeciego z 85% skutecznością. Istnieje również nowotwór czwartego stopnia, jego wykrywalność to aż 93%. Ponadto badanie w 83% jest w stanie wskazać organ, od którego zaczęła się cała choroba. Metoda znajduje raka piersi, pęcherzyka żółciowego, układu limfatycznego, płuc, szyi, głowy, trzustki oraz wiele odmian białaczki. 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.