Japonia: naukowcy odkryli uniwersalną krew dla każdego

Naukowcy odkryli uniwersalną krew

Niesamowity wynalazek japońskich badaczy. Naukowcy odkryli uniwersalną krew, którą będzie można podać każdemu, bez względu na rodzaj grupy krwi. Nową substancję przetestowano na królikach.

Przydatność „krwi dla każdego”

Jak podaje największy japoński dziennik „Asahi Shimbun”, naukowcy wynaleźli krew dla każdego. Oznacza to, że znika problem związany z identyfikacją grupy krwi. Nad nowym pomysłem pracował sztab ludzi z National Defense Medical College. Naturalne płytki krwi można przechowywać 4 dni. Warunkiem koniecznym jest nie wstrząśnięcie ich, aby nie mogły się zespoić. Same czerwone krwinki można przechowywać w niskich temperaturach do 20 dni. Jeżeli chodzi zaś o nowy wynalazek sytuacja przedstawia się o wiele lepiej. Odkryta krew składa się z czerwonych krwinek i płytek krwi. Są one umieszczane w osobnych woreczkach zwanych liposomami i pochodzą z błony komórkowej. Co za tym idzie? Krew może być przechowywana nawet rok czasu w temperaturze pokojowej.

CZYTAJ TAKŻE: NAUKOWCY ZNALEŹLI MIKROPLASTIK W KRAKOWSKIM POWIETRZU

 

Skuteczność metody

Naukowcy odkryli uniwersalną krew i przebadali ją na królikach. Wynikiem eksperymentu było przeżycie 6 na 10 królików. Dodatkowo nie zauważono żadnych negatywnych skutków podania krwi. Jest to wynik bardzo podobny do transfuzji krwi przyjmowanej przez ludzi. Aktualnie stosowane metody wymagają, aby podawana krew była zgodna grupowo z krwią pacjenta. Nowy wynalazek pozwoli na uratowanie życia większej ilości osób, ponieważ nie trzeba będzie tracić czasu aż znajdzie się dawca. Ponadto krew będzie można podać poza szpitalem, co zwiększy możliwość przeżycia osób po wypadku – twierdzi profesor immunologii w National Defense Medical College Manabu Kinoshita. Krew musi przejść jeszcze szereg różnych badań oraz testów, jednak naukowcy są dobrej myśli. Uważają, że ich pomysł zakończy się sukcesem, a wszelkie badania zakończą się pozytywnie.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.