Program beczka +. Nawet 5 tysięcy złotych za zbieranie wody!

Program beczka + już w tym roku może wejść w życie. Jednak na czym to ma polegać? Program ten ma na celu walkę ze zmianami klimatu, których nie możemy bagatelizować. Trzeba podjąć pewne kroki, aby cywilizacja mogła przetrwać i zacząć zmieniać świat na lepsze. Dlatego magistrat Wrocławia podejmuje kroki. 

Program beczka + co to jest?

Coraz częściej mamy do czynienia ze zjawiskami, które ciężko przezwyciężyć i im zapobiec a są związane z kryzysem klimatycznym. Jest to jeden z bardziej niepokojących problemów ostatnich czasów i trzeba zacząć z nim walczyć. Susze, powodzie, wszelkie załamania pogody. Czasami brakuje wody, a potem podczas ulew, jest jej za dużo. Gospodarka na tym cierpi.

Program beczka plus co to jest? To program dotacyjny złap deszcz, o którym tak pisze Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk: 
W słoneczne i upalne dni w sposób szczególny musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie, nie tylko nas samych, ale i otoczenia. Dlatego uruchomiliśmy we Wrocławiu program „Złap Deszcz”, który polega na gromadzeniu i późniejszym wykorzystywaniu wody pochodzącej z opadów deszczu. Mam nadzieję, że wrocławianie będą korzystali  z kolejnych ekologicznych projektów, które wprowadzamy, z troską o nasze środowisko i klimat. 

Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak oszczędzać wodę, zapraszamy tutaj.

Program beczka plus ma wejść w życie w sierpniu 2019 roku. Mieszkańcy będą mogli otrzymać nawet 80% kosztów, jakie wyniesie budowa deszczowego ogrodu. Resztę należy pokryć samemu. Jak to działa? Wystarczy zatem zbierać wodę z opadów, czy w pojemnikach czy gruntowo, wybór należy do nas. 5 tysięcy złotych to górny limit jaki można otrzymać. Zbiornik, który magazynuje wodę z dachu i studnia chłonna to sprzęt potrzebny do zbierania opadów.

Program beczka plus jak dostać?

Jeżeli chcielibyśmy dostać dofinansowanie, należy złożyć wniosek i udokumentować koszty poniesione podczas zakupy towaru tj: faktury czy rachunki. Zbieranie wody od beczek, z pewnością ma wiele zalet, ekonomicznych jak i ekologicznych. Nasze rachunki będą mniejsze a zużycie wody zmniejszy się. Urząd Miasta, Hydropolis oraz MPWiK zorganizowali konkurs, w którym można wygrać beczki, a jest ich do rozdania aż sto! Wystarczy wysłać zdjęcie swojego pomysłu na kreatywność związaną z ekologią. Prace oceniają internauci. Szanujemy takie inicjatywy!

 

 

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.