Jak zaoszczędzić na wodzie? Praktyczne wskazówki

jak zaoszczędzić na wodzie

Oszczędzanie jest w modzie – oszczędzać możemy wodę, prąd, czy nawet pieniądze. To ostatnie najczęściej wynika z dwóch pierwszych. Oszczędzając wodę działamy z korzyścią nie tylko dla naszych finansów, ale też dla środowiska. Ale jak zaoszczędzić na wodzie? Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma praktycznymi wskazówkami!

Jak zaoszczędzić na wodzie?

Sposobów na oszczędzanie na wodzie jest naprawdę sporo i z ogromną dozą prawdopodobieństwa niektóre z nich są znane. Warto jednak te kwestie stale poruszać – zasoby wody pitnej na całym świecie stale się zmniejszają. Ponadto szanowanie wody pozytywnie odbije się na naszym budżecie.

Prysznic zamiast kąpieli

Najbardziej popularna metoda – właśnie jedna z tych, o których każdy musiał kiedyś słyszeć. Oczywiste jest, że wlewając wodę do wanny pod sam szczyt ścianek, zużywamy ogromne ilości wody. Ktoś natomiast może powiedzieć – długi prysznic także może pobierać znaczne ilości wody. Oczywiście, to prawda. W całym przedsięwzięciu chodzi jednak właśnie o to, aby prysznic był konkretny, niezbyt długi. Chodzi też o to, aby podczas namydlania ciała zakręcać wodę. To samo tyczy się choćby mycia zębów. Bardzo duża rzesza osób podczas szczotkowania zębów odkręca wodę. Po co? Oduczenie się tego nawyku zdecydowanie poprawi zużycie wody w naszym domostwie – oczywiście na korzyść.

jak oszczędzać wodę

Zakup zmywarki

Kolejna bardzo popularna pozycja. Od zawsze powtarza się, że zmywarka jest bardziej oszczędna niż tradycyjnie mycie naczyń w zlewie. Trudno się z tym nie zgodzić, bo wystarczy przyjrzeć się procesowi ręcznego mycia talerzy, kubków, sztućców, aby zobaczyć, ile wody – dosłownie i w przenośni – przelewa nam się przez ręce. Zmywarki, zwłaszcza nowoczesne, są niezwykle przyjazne dla środowiska. Zarówno pod względem zużycia prądu, jak i właśnie zużycia wody. Zmywarkę warto uruchomić gdy cała się zapełni – wtedy umyjemy wiele naczyń za jednym razem. Profitów nie trzeba nawet tłumaczyć. Zmywarka to swego rodzaju inwestycja, jednak powinna bardzo szybko się zwrócić.

Zakup nowoczesnej pralki i inteligentne pranie

Nowoczesne pralki – podobnie jak zmywarki – nie pobierają dużo wody oraz prądu. Inwestycja w nowego typu sprzęty elektroniczne jest opłacalna, bo takowe bardzo szybko potrafią się zwrócić z nawiązką. Ważne jest także, aby nie prać dwóch, trzech małych rzeczy. Należy w miarę możliwości korzystać z pełnych możliwości pojemności bębna. Wtedy nie wypełnia się on nadmiarem wody.

Na sam koniec należy wspomnieć o bardzo ciekawym typie spłuczki klozetowej. Wiadomo bowiem nie od dziś, że spłuczki potrafią pobierać ogromne ilości wody. Należy zatem rozważyć montaż spłuczki, w której sami możemy decydować, kiedy woda przestanie lecieć. To bardzo korzystne i wydajne rozwiązanie.

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.