Prezydent podpisał ustawę o zakazie importu „kopciuchów”

Prezydent podpisał ustawę o zakazie importowania tak zwanych „kopciuchów” oraz sprzedaży nieekologicznych kotłów. Oprócz nakładania kar, Inspekcja Handlowa będzie również mogła badać kotły. Przede wszystkim czy są one zgodne z normami oraz przy okazji przyjrzeć się dokumentacji czy certyfikatom. 

Zakaz importu „kopciuchów”

Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której sprowadzanie tak zwanych kopciuchów nie będzie już możliwe. Dodatkowo, sprzedaż nieekologicznych kotłów również będzie zakazana. Jak podaje Business Insider Polska, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podało liczbę kotłów trafiających do naszego kraju. Mowa o 200-250 tysiącach, jednak nie są to w 100 procentach dokładne dane, gdyż wiele transakcji odbywa się poza prawem.

Co jeszcze, w sprzedaży internetowej w dalszym ciągu znajdziemy nieekologiczne kotły, o czym wspomniała w październiku Jadwiga Emilewicz – minister przedsiębiorczości:

Z obserwacji rynku kotłów na paliwo stałe wynika, że ciągle w sprzedaży stacjonarnej i internetowej dostępne są urządzenia niespełniające wymagań rozporządzenia. Co więcej, stanowią one znaczny odsetek ofert. Wciąż mamy zatem do czynienia z obchodzeniem istniejących przepisów. Chcemy to zmienić

Dzięki tym zmianom, Inspekcja Handlu będzie mogła kontrolować przestrzeganie nowych przepisów. Za ich złamanie przewidziane są kary, jednak Inspekcja będzie mogła również sprawdzić wszelką dokumentacje czy wymagane certyfikaty. Dodatkowo, czy kotły są zgodne z obowiązującymi normami.

ZOBACZ TAKŻE: KRAKÓW NAJLEPSZYM MIEJSCEM W EUROPIE NA SPĘDZENIE URLOPU

Chodzi głównie o wyeliminowanie sprowadzania ich do Polski, przede wszystkim z państw UE, Turcji czy państwa EFTA.

Niestety problem ze smogiem w dalszym ciągu jest bardzo poważny. Pisaliśmy ostatnio o miastach, w których powietrze jest wręcz trujące. Mieszkańcy mogą obawiać się poważnych skutków w przyszłości. Jakie to miasta i o ile zostały przekroczone normy – wszystkiego dowiecie się w tym artykule.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.