Ranking miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem

Polski Alarm Smogowy udostępnił ranking miast w Polsce, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Podsumowali ostatni rok i co ciekawe, Kraków nie jest już smogowym liderem. Jego miejsce zastąpił inny region. Patrząc na statystyki szkodliwych substancji jest się niestety o co obawiać.

Które miasta są najbardziej zanieczyszczone?


Polski Alarm Smogowy podsumował poprzedni rok i przedstawił ranking miast, które czystym powietrzem niestety pochwalić się nie mogą. I te dane są alarmujące, gdyż normy w tych miejscach są znacznie przekroczone. Codzienne życie tam może narażać mieszkańców na uszczerbki zdrowotne w przyszłości. Nie wspominając już o uprawianiu jakiejkolwiek aktywności sportowej na zewnątrz, gdyż jest to w wielu przypadkach niemożliwe.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska przedstawił lidera tego zestawienia. Zazwyczaj ze smogiem kojarzy się ludziom Kraków, gdyż to właśnie tam przez długi okres czasu normy przekroczone były najbardziej.

Kto liderem w smogowym rankingu?

Pierwsze miejsce zajmuje Nowy Targ, gdyż tam norma przekroczona jest o 1800%. Tuż za nim Sucha Beskidzka (1300%). Te dane powodują ciarki na ciele, ponieważ te liczby znacznie przekraczają normę. Dodatkowo, Polski Alarm Smogowy przeliczył te ilości na liczbę wypalonych papierosów. Nowy Targ to 22 szt, natomiast Sucha Beskidzka 16 szt. Wniosek jest jeden, jeżeli nie palisz papierosów, wystarczy że oddychasz. Wychodzi na to samo.

Co ciekawe, zazwyczaj miasta małe lub średnie są najbardziej zanieczyszczone. A wydawać by się mogło, że pierwsze miejsca należeć będą do tych o największej liczbie mieszkańców. Skutkiem takiej sytuacji jest spalanie węgla w tzw. „kopciuchach”, które generują masę szkodliwych substancji do atmosfery.

Poniżej znajdziecie listę pierwszych 10 miast o największym stężeniu rakotwórczego benzo(a)pirenu:

1. Nowy Targ 18 (22 papierosy/dzień)

2. Sucha Beskidzka 13 (16 papierosów/dzień)

3. Rybnik 13 (16 papierosów/dzień)

4. Nowa Ruda 11 (13 papierosów/dzień)

5. Nowy Sącz 10 (12 papierosów/dzień)

6. Tuchów 10 (12 papierosów/dzień

7. Wschowa 10 (12 papierosów/dzień)

8. Zdzieszowice 10 (12 papierosy/dzień)

9. Godów 9 (11 papierosów/dzień)

10. Pszczyna 9 (11 papierosów/dzień)

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.