Pracy nie brakuje, a zarobki Polaków wciąż za niskie

Jak się okazuje, pracy nie brakuje, jednak zarobki Polaków są wciąż zbyt niskie. Niestety coraz więcej pracowników skarży się na swoje wynagrodzenie, które nie zapewnia im poczucia finansowego bezpieczeństwa. Jest nowy raport platformy SpotData, dzięki któremu dowiedzieliśmy się, że Polacy pragną zarabiać więcej. 

Pracy nie brakuje, ale co z zarobkami?

Zapewne wielu z was mogło mieć sytuację, podczas której wynagrodzenie za pracę starczało na styk. Czyli niepewność czy „wystarczy do pierwszego” może nie być wam obca. Według nowego raportu przygotowanego przez SpotData, dowiadujemy się, że pracy w Polsce nie brakuje. Ale z drugiej strony, nie brakuje również osób, które nie są zadowolone ze swoich zarobków i coraz częściej na nie narzekają. Niestety doszło do sytuacji, gdzie ludzie nie posiadają dużych oszczędności lub nie mają ich w ogóle.

Według raportu, osoby pracujące na umowę o pracę lub zlecenie (powyżej 24 roku życia) 34% zarabia od 2-3 tysięcy złotych netto. Natomiast, 19% – mniej niż 2 tysiące złotych. Wyniki pokazały również, że średnią krajową lub więcej zarabia jedynie 17% Polaków. Przy rosnących cenach produktów, wiele osób może pomarzyć o jakichkolwiek oszczędnościach. Zresztą kolejne wyniki mówią same za siebie, gdyż 17% badanych nie ma w ogóle oszczędności. 19% badanych za swoje oszczędności nie przeżyłoby miesiąca, natomiast 22% kwartału.


Wielu Polaków nie może sobie pozwolić na miesięczną przerwę bez pracy, gdyż przy jej zmianie takie sytuacje często się zdarzają. Ma to związek oczywiście z brakiem odpowiedniej sumy oszczędności – wynika z raportu. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, pracy dla ludzi nie brakuje, ale nadal spora ich liczba szuka miejsca, które zapewni mu lepsze dochody.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.