Literacka Nagroda Nobla trafiła do Olgi Tokarczuk

Literacka Nagroda Nobla przyznana! Laureatką została Olga Tokarczuk. Co ciekawe, nagrodzono ją za 2018 rok, kiedy w tej dziedzinie nikt nie otrzymał statuetki. Tegoroczny trafił do austriackiego pisarza Petera Handke. Polka przez wiele lat była faworytką. W końcu to marzenie się spełniło.

Literacka Nagroda Nobla Olga Tokarczuk

Już od kilku lat Polka była faworytką do otrzymania statuetki. Dzisiejszy dzień pokazuje, że nawet największe marzenia potrafią się spełnić. Już w grudniu będzie mogła odebrać prestiżową literacką nagrodę podczas specjalnej ceremonii. Jednak Olga Tokarczuk to nie jedyna osoba ze statuetką w tym roku. Polskiej pisarce wyróżnienie wręczą za rok 2018, natomiast austriacki pisarz Peter Handke może pochwalić się tegoroczną. O tej sytuacji piszą największe media z całego świata.

Olga Tokarczuk dzieła kariera

Jak się okazuje, Olga Tokarczuk została nagrodzona wieloma prestiżowymi nagrodami za swoją twórczość. Mowa o The Man Booker International Prize w 2018 roku za powieść „Bieguni”, nad którą pracowała 3 lata. Wydana w roku 2007. Dodatkowo, zdobyła dwukrotnie Nagrodę Literacką „Nike” za powieści: wcześniej wspomnianą „Bieguni” oraz „Księgi Jakubowe”.

ZOBACZ TAKŻE: NAGRODA NOBLA W MEDYCYNIE PRZYZNANA!

Polkę wyróżniono również za „Prawiek i inne czasy” i dodano, iż Olga Tokarczuk „nie postrzega rzeczywistości jako czegoś stałego. Jej powieści zbudowane są na napięciu między kulturowymi sprzecznościami, chociażby natura kontra kultura”. Fakt, iż nagrodzono dwie osoby sprawia, że jest to jeszcze bardziej wyjątkowa sytuacja.

Literacka Nagroda Nobla – Olga Tokarczuk. Gratulujemy!

 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.