Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy jego pracownicy są zaszczepieni!

Pracodawca sprawdzi, czy pracownicy są zaszczepieni

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na łamach RMF FM przyznał, że jest gotowy projekt ustawy, który umożliwi pracodawcy sprawdzenie szczepień na koronawirusa swoich pracowników. 

Pracodawca sprawdzi, czy jego pracownicy przyjęli szczepionkę

Media nie przestają informować o zbliżającej się czwartej fali koronawirusa. Nie da się ukryć, że budzi to sporo pytań, obaw jak i kontrowersji. Z pewnością wielu z nas chciałoby wiedzieć, co czeka nas w najbliższej przyszłości. Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska w rozmowie z RMF FM zdradził, że gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi pracodawcy sprawdzenie szczepień na koronawirusa swoich pracowników.

Wszyscy pracodawcy powinni wiedzieć, który z pracowników jest zaszczepiony, a który nie, ze względu na to, żeby ewentualnie nawet te osoby niezaszczepione – dla ich bezpieczeństwa – przesunąć w takie miejsce, gdzie ten kontakt z osobami, które w danym zakładzie pracują, był jak najmniejszy – powiedział Kraska.

ZOBACZ TAKŻE: SZYKUJĄ SIĘ PŁATNE SZCZEPIENIA? WIEMY, JAKIE MOGĄ BYĆ CENY POSZCZEGÓLNYCH PREPARATÓW

Wiceszef zwrócił również uwagę, że wkrótce Polacy wrócą z urlopów, dzieci wrócą do szkół, a studenci na uczelnie. Istnieje więc duża szansa na rozprzestrzenienie się koronawirusa. Szczepienia mogą skutecznie zmniejszyć zagrożenie zdrowia i życia, a więc pracodawcy powinni wiedzieć, z kim mają do czynienia.

Informacja ta wzbudziła spore kontrowersje, a w sieci pojawiło się mnóstwo nieprzychylnych komentarzy w sprawie.

Czy miałem kolonoskopię też, czy mam padaczkę, nadciśnienie, zepsute zęby, cukrzycę, żylaki, wrzody, hemoroidy, itp ????!!!! To jest niezgodne ze wszystkimi ustawami o ochronie danych osobowych na tą chwilę. To moja prywatna sprawa.

Czy pracownik będzie mógł sprawdzić, czy szef jest szczepiony? Trzeba uważać, komu sprzedajemy nasz czas, bo w razie śmierci takiego antyszczepa, kto wypłaci wynagrodzenie? – piszą internauci.

Ochrona danych pacjenta

Warto zauważyć, że Polsce obowiązują liczne przepisy związane z ochroną danych. Adwokat Natalia Serwińska w rozmowie z Businessinsider poinformowała:

Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów (m.in. ustawy o prawach pacjenta oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, ale także zgodnie z RODO), wszelkie dane dotyczące zdrowia pracownika, z wyjątkiem badań okresowych i wstępnych, objęte są tajemnicą lekarską. Podobnej ochronie podlegają także zaświadczenia o szczepieniu, zaś przepisy kodeksu pracy wyłączają informacje o szczepieniach z zakresu badań lekarskich pracowników.

 

Co myślicie o tej sprawie?
źródło: rmf24.pl, businessinsider.com.pl, twitter.com

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.