Szykują się płatne szczepienia na koronawirusa? Znamy ceny!

płatne szczepienia

Piotr Müller pojawił się w programie Sygnały dnia, emitowanym w Polskim Radiu. Rzecznik rządu podczas rozmowy nie wykluczył, że wkrótce mogą pojawić się w Polsce płatne szczepienia. O jakich kwotach mowa?

Szykują się płatne szczepienia na koronawirusa?

Szczepienia na koronawirusa są dostępne w naszym kraju od 27 grudnia 2020 roku. Są dobrowolne, darmowe i w dalszym ciągu budzą spore kontrowersje. Nie tak dawno pojawiły się głosy związane z trzecią dawką, a to nie koniec nowinek. Rzecznik rządu Piotr Müller wystąpił w Polskim Radiu, gdzie wypowiedział się na temat ewentualnych płatnych szczepień przeciwko Covid-19.

Na ten moment szczepionki są bezpłatne, nie ma decyzji, żeby od jakiegoś konkretnego momentu, w tej chwili szczepionki miały być płatne, aczkolwiek faktycznie tak jak wspominaliśmy wcześniej, nie wykluczamy, że w pewnym momencie takie rozwiązania może być wprowadzone – powiedział Piotr Müller w Sygnałach Dnia.

ZOBACZ TAKŻE: TRZECIA DAWKA SZCZEPIONKA NA COVID-19 W POLSCE? BĘDZIE PODAWANA TYLKO „PEWNYM GRUPOM” 

Ceny szczepionek

Mimo, że płatnych szczepionek jeszcze nie wprowadzono, wiele osób z pewnością interesuje ich ewentualna cena. Już jakiś czas temu Eva De Bleeker, belgijska sekretarz stanu ds. budżetu opublikowała ceny szczepionek każdej z firm. Warto dodać, że informacje te opublikowano przypadkowo, nie mniej jednak pozwalają one mniej więcej oszacować ich koszt.

Z informacji wynika, że jedna dawka szczepionki marki AstraZeneca to koszt około 8 zł, natomiast Johnson&Johnson kosztuje już 33 zł. Jeszcze droższy jest preparat Pfizera, za który trzeba zapłacić 55 zł, natomiast najdroższa jest moderna – około 70 zł.

Ponadto do tych kosztów należałoby doliczyć ceny strzykawek, igieł, środków do dezynfekcji i oczywiście pracę pielęgniarek, lekarzy i wszystkich osób obsługujących punkty szczepień. Adam Niedzielski w rozmowie z Wirtualną Polską zaznaczył, że to około 60 zł od sztuki szczepienia.

To jest razem z zaszczepieniem, łącznie będzie około kilkuset złotych, no bo sama szczepionka to o ile dobrze pamiętam, to jest koszt około stu coś złotych plus procedura zaszczepienia, to jest ponad 200 złotych z tego co pamiętam w tej chwili, ale tutaj trzeba by to było w ministerstwie zdrowia zweryfikować, więc to jest tak, że zależnie od rodzaju szczepionki, bo one mają różny koszt w zależności czy to Astra Zeneca, czy Pfizer i plus procedura zaszczepienia – powiedział w radiu Müller.

 

źródło: nczas.com, medonet.pl, Polskie Radio

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.