Praca dłuższa niż 52 godziny tygodniowo przyspiesza łysienie

pracoholikom wypadają włosy

Praca dłuższa niż 52 godziny tygodniowo przyspiesza proces łysienia dwukrotnie. Oto najnowsze badania z Uniwersytetu Medycznego Sungkyunkwan w Korei Południowej. Naukowcy przebadali ponad 13 000 mężczyzn w wieku od 20 do 59 lat w latach 2013–2017. Wyniki są niepokojące.

Praca, a wypadanie włosów

Naukowcy odkryli, że praca dłuższa niż 52 godziny tygodniowo przyspiesza proces łysienia. Pierwszy raz przeprowadzono badanie dotyczące związku między intensywną pracą, a wypadaniem włosów. Warto dodać, że stres powoduje zmianę poziomu hormonów w niektórych obszarach ciała, w tym na skórze głowy. Zdenerwowanie może hamować wzrost mieszków włosowych albo zupełnie je wyniszczać. Nie wiadomo jednak dlaczego. Stwierdzono również, że stres hamuję fazę katagenową odpowiedzialną za porost włosów.  Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Korei Południowej przebadali ponad 13 000 mężczyzn w wieku od 20 do 59 lat w latach 2013–2017. Badanie nie obejmowało kobiet. Podzielili ich na grupy, w oparciu o przepracowane godziny. Wzięto również pod uwagę inne czynniki, takie jak stan cywilny, dochód czy palenie tytoniu. Okazało się, że dłuższe godziny pracy były istotnie związane z łysieniem.

ZOBACZ TAKŻE: KOBIETA ZMARŁA PO TYM, JAK DENTYSTA USUNĄŁ JEJ 10 ZĘBÓW

Godziny pracy

Większość osób pracuje 40 godzin tygodniowo, a przynajmniej tak być powinno. W krajach takich jak Korea Południowa pracuje się znacznie dłużej. Naukowcy zajmujący się badaniami uważają, że pracodawcy powinni zmniejszyć ilość godzin pracy. Nie tylko dlatego, że ludzie łysieją, ale także dlatego, że stres ma wiele innych negatywnych skutków. Badacz Kyung-Hun Son powiedział:

Wyniki tego badania pokazują, że długie godziny pracy są istotnie związane ze zwiększonym rozwojem łysienia u mężczyzn. Ograniczenie godzin pracy w celu zapobiegania rozwojowi łysienia może być konieczne w przypadku młodszych pracowników, u których dopiero zaczynają pojawiać się objawy wypadania włosów.

W eksperymentach na myszach stres był istotnie związany z hamowaniem wzrostu włosów, a szczególnie uszkodzeniem mieszków włosowych. Inne badania sugerują, że nerwy mogą wpływać na stany zapalne mieszków włosowych, śmierć komórek i hamować wzrost włosów.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.