Polska na 9. miejscu w rankingu drożejących mieszkań

Polska na 9. miejscu w rankingu drożejących mieszkań! Oto najnowsze dane mierzone Indeksem Cen Domów (House Price Index). W Europie zaobserwowano tendencję do wzrostu cen mieszkań. Na wysokim miejscu w rankingu znalazła się też Polska. Dlaczego nieruchomości tak szybko drożeją?

Dlaczego tak szybko rosną ceny?

Jeżeli chodzi o sytuację Polski to w ostatnich latach zauważono spory wzrost cen mieszkań. Jednak warto zauważyć, że w ostatnich dwóch latach szybkość wzrostu cen zdecydowanie przybiera na sile. Największy przyrost odnotowano w Poznaniu, jest to aż 16,7%. Na kolejnych miejscach znalazła się Łódź (15,5%), następnie Białystok (14,1%) oraz Bydgoszcz (14%). Ciekawa sytuacja jest w stolicy Dolnego Śląska. We Wrocławiu jeszcze trzy kwartały temu odnotowano najwyższe ceny, jednak dosyć szybko tempo wzrostu ustabilizowało się. Jeszcze 10 lat temu rynek polskich nieruchomości nie był tak dynamiczny. Ludzie nie kupowali tak często mieszkań jak teraz. Skąd ta zmiana? W Polsce jest stosunkowo niski poziom bezrobocia, a płace poszły w górę. Trend lokowania pieniędzy w ten sposób stał się niemalże modą. Popyt rodzi podaż, stąd wzrost cen mieszkań. 

ZOBACZ TAKŻE: SYCYLIA: MIASTO SPRZEDAŁO WSZYSTKIE DOMY ZA 1€

Polska na tle Europy

Polska na 9. miejscu w rankingu drożejących mieszkań! Dla porównania ceny mieszkań w całej Europie wzrosły średnio o 4,2% w drugim kwartale 2019r. Na europejskim podium drożejących mieszkań znajdują się:
– Węgry: 14%
– Luksemburg: 11,4%
– Chorwacja: 10,4%

Kolejne miejsca to:
– Portugalia: 10,1%
– Łotwa: 9%
– Czechy: 8,7%
– Holandia: 8,3%
– Słowacja: 8,3%
– Polska: 8,2%
– Cypr: 8%

Jedyny kraj w którym odnotowano spadek cen to Włochy. Warto dodać, że najszybciej drożeją nowe mieszkania, ceny na rynku wtórnym nie zmieniają się aż tak diametralnie. W Polsce mieszkania na rynku pierwotnym podrożały o 6,7 proc. w ciągu roku i o 1,6 w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Dużo większy wzrost cen mieszkań widoczny był na rynku wtórnym.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.