Sycylia: miasto sprzedało wszystkie domy za 1€

Do niesamowitej sytuacji doszło w Sambuca di Sicilia na Sycylii. Miasto sprzedało wszystkie domy za 1€! To niewiele ponad 4 złote. Miasto boryka się z szybkim wyludnieniem, pustych domów przybywa. Oto włoski pomysł, jak zachęcić ludzi do kupna nieruchomości.

Domy kosztują mniej niż espresso

W 2016r. telewizja RAI przyznała Sumbuca di Sicilia tytuł najpiękniejszego miasta we Włoszech. Według danych z 2010r. miasto zamieszkiwało jedynie 6254 osoby. Miejscowość ta sukcesywnie wyludniała się. Niektórym pustym mieszkaniom zagrażało zawalenie. Mieszkańcy ze względów ekonomicznych przeprowadzali się do większych miast takich jak Rzym, Neapol czy Mediolan. Właśnie to było motywacją, aby miasto sprzedało wszystkie domy za 1€. Władze miasta wykupiły puste mieszkania i pośredniczą w sprzedaży nieruchomości. Według źródeł BBC program ten odniósł wielki sukces. Wszystkie nieruchomości bardzo szybko się sprzedały. Ponadto akcja przyniosła miejscowości duży rozgłos. Niedługo po wyprzedaniu się budynków w promocyjnej cenie ludzie kupili kolejne 40 domów, jednak już po normalnych, rynkowych cenach. Projekt tanich nieruchomości wdrażają miasta, którym grozi wyludnienie. Zastosowano go już w innych miastach na Sycylii oraz w Japonii.

ZOBACZ TAKŻE: WIZZAIR WYLĄDOWAŁ 700KM OD CELU I ZOSTAWIŁ PASAŻERÓW

Warunki kupna

Do kupna wystawiono piękne domy z czerwono-różowej cegły. Aby móc kupić dom nowi właściciele muszą zagwarantować wyremontowanie domu w ciągu najbliższych 3 lat. Ponadto trzeba wnieść depozyt w wysokości 20 tys. złotych, który zostanie zwrócony po odnowieniu budynku. Szacuje się, że koszt remontu to około 65 tys. złotych. Co więcej, dom może kupić każdy, nie jest wymagane włoskie obywatelstwo. Na zakup zdecydowali się aktorzy, muzycy oraz dziennikarze z całego świata, którzy od dawna zachwycali się pięknem Sycylii.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.