Polacy najbardziej zestresowanymi pracownikami w Europie

Polacy

Polacy to najbardziej zestresowani pracownicy w całej Europie. Badania pokazują, ze blisko 25% obywateli codziennie odczuwa stres w pracy. Do najgorszych zawodów w tej kategorii zalicza się finansistów oraz pracowników sektora ochrony zdrowia. 

IT najspokojniejszą branżą

Według raportu opublikowanego przez ADP (Automatic Data Processing) „Workforce View in Europe 2019” wynika, że Polacy są najbardziej zestresowanymi pracownikami w Europie. Dotyczy do głównie pracowników sektora ochrony zdrowia oraz finansistów. Aż 38% osób z tych branż potwierdziło codzienny stres. Ponadto, nieprawidłowy balans między życiem prywatny, a zawodowym wynikający z nadmiaru emocji odczuwają bardziej kobiety. Najspokojniejszą branżą okazało się IT oraz sektor turystyki i transportu – co dziesiąta osoba deklaruje, że nie denerwuje się w swoim miejscu pracy.

HR Business Partner z firmy ADP Polska – Anna Barbachowska skomentowała to zjawisko:

Powszechność stresu w pracy wynika z wielu czynników. Jednym z nich mogą być trudne kontakty z wymagającym pracodawcą lub klientem. Nie bez znaczenia jest także praca pod presją czasu lub z dużą odpowiedzialnością.  Wiele zależy od wrażliwości emocjonalnej danej osoby. Niektórzy mają wyższy próg stresu i denerwują się w sytuacjach, które na innych ludzi w ogóle nie wpływają.


ZOBACZ TAKŻE: POLACY W CZOŁÓWCE RANKINGU ZNAJOMOŚCI ANGIELSKIEGO

Stres zmniejsza efektowność pracy

Stres jest jedną z największych przyczyn obniżających efektywność pracy. Około 11% zatrudnionych podaje go jako największą przyczynę zmniejszenia produktywności. Co ciekawe, do nerwów przyznają się głównie młodzi ludzie. Stres w pracy deklaruje ponad 21% pracowników poniżej 24 roku życia. Zupełnie odwrotnie jest z osobami starszymi – zaledwie 5% osób powyżej 55 roku życia skarży się na stres.

Pracownicy najczęściej mają problem z oddzieleniem życia prywatnego od sfery zawodowej. W tej grupie zdecydowana większość to kobiety. Ponadto, Polki dużo częściej się stresują – do codziennego jego odczuwania przyznaje się aż 28% ankietowanych.

Porównując wyniki badań różnych krajów, sytuacja polskich pracowników przedstawia się niepokojąco. Jesteśmy bowiem na szarym końcu europejskiego rankingu pod kątem odczuwania codziennego stresu. Najlepiej w rankingu wypada Holandia, w której aż 22%. pracowników nie doświadcza stresu wcale, natomiast codzienny stres odczuwa zaledwie 8% pracowników.

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.