Polacy w czołówce rankingu znajomości angielskiego

Polacy w czołówce rankingu

Polacy w czołówce rankingu znajomości angielskiego. EF Education First przygotowało zestawienie krajów, które znają język angielski. Polska znalazła się na 11. miejscu, a jeżeli chodzi o stolice – Warszawę usytuowano na 10. pozycji.

Angielski najbardziej uniwersalnym językiem na świecie

Językiem angielskim posługuje się aż 1,6 mld osób na świecie. Co więcej, blisko 1 mld ludzi uznaje ten język jako drugi, czyli nabyli go podczas nauki.

Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy edukacyjnej EF Education First wynika, że najpłynniejszym angielskim posługują się mieszkańcy Europy Zachodniej i Północnej. Głównie są to osoby z Holandii, Szwecji, Norwegii oraz Danii. Na końcu rankingu znalazły się kraje z Bliskiego Wschodu, czyli Irak, Kuwejt, Oman i Arabia Saudyjska.

Na wysokiej pozycji znalazła się również Polska. Okazuje się, że Polacy znajdują się na 11. miejscu rankingu. Warto dodać, że w badaniu wzięto pod uwagę aż 100 krajów. Razem z 13 innymi krajami otrzymaliśmy ocenę Very High Proficiency, czyli stopień najwyższy z możliwych. Ponadto, spośród miast nieanglojęzycznych Warszawę umieszczono na 10. miejscu. W tym zestawieniu przewodzi Europa Zachodnia i Północna. Na czele znalazł się Amsterdam, Sztokholm, Kopenhaga, Helsinki, Oslo, Wiedeń oraz Berlin.

ZOBACZ TAKŻE: SANNA MARIN – NAJMŁODSZA PREMIER NA ŚWIECIE, WYCHOWANA PRZEZ PARĘ JEDNOPŁCIOWĄ

Nietypowe tendencje mieszkańców

„The Economist”, jako pierwszy opublikował zestawienie EF. Zauważono tam, że badanie nie jest w stu procentach reprezentatywne, ponieważ opiera się na wynikach bezpłatnego testu online przeprowadzonego przez 2,3 miliona wolontariuszy w 100 krajach. W próbie wzięły udział osoby posiadające połączenie z Internetem oraz te, które miały czas i ochotę na wypełnienie testu. Oznacza to, że wyniki promują osoby z bogatszych krajów. Wiele krajów z Afryki nie przekroczyło minimalnego limitu wypełnionych testów i w konsekwencji w ogóle nie znalazło się w zestawieniu.

Mimo to, raport pokazuje kilka ciekawych tendencji. 6/10 osób, które wzięło udział w testach to kobiety, co może potwierdzać tezę, że kobiety chętniej uczą się języków obcych. Co ciekawe, potężne europejskie gospodarki wypadają w teście zaskakująco źle. Francja, Włochy i Hiszpania wypadły w teście bardzo niekorzystnie. Warto dodać, że blisko 60% dorosłych Hiszpanów deklaruje, że nie mówi po angielsku. Powodem jest fakt, że hiszpański jest językiem, którym posługuje się 400 mln osób na całym świecie, dlatego obywatele nie potrzebują dodatkowych umiejętności.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.