Pogrzeby online coraz popularniejsze – ile kosztują i jak wyglądają?

Pogrzeby online

Nowa rzeczywistość, w której przyszło nam żyć przez pandemię koronawirusa wciąż zaskakuje. Pojawiło się mnóstwo rozwiązań, głównie internetowych, które pomagają nam zachować „normalność”. Mowa tu nie tylko o zdalnej pracy czy nauce. Coraz większą popularnością cieszą się również pogrzeby online.

Pogrzeby online – profesjonalne nagrania dla najbliższych

Pandemia koronawirusa oraz wiążące się z nią obostrzenia i ograniczenia sprawiły, że pojawiły się wokół nas nowe rozwiązania. Początkowo pogrzeby online organizowano w Australii, a niedługo później w Wielkiej Brytanii. Z biegiem czasu inne kraje postanowiły podchwycić ten pomysł. Tak stało się również w Polsce.

Transmisja pogrzebu on-line to nowa usługa oferowana przez zakłady pogrzebowe w Wielkiej Brytanii. Coraz więcej rodzin zmarłych decyduje się na udostępnienie transmisji z nabożeństwa w sieci, a strzeżone specjalnym hasłem łącze jest dostępne tylko dla najbliższych. Już prawie połowa walijskich krematoriów ma w swojej ofercie taką usługę – czytamy na BBC News.

Wiele osób uważa zdalne nabożeństwo za coś nietaktownego, pozbawionego szacunku, jednak nie da się ukryć, że jest to bezpieczna alternatywa tradycyjnego pogrzebu.

ZOBACZ TAKŻE: KSIĘŻA SKARŻĄ SIĘ NA MSZE ONLINE. TWIERDZĄ, ŻE TAKA FORMA ICH STRESUJE

Pogrzeb online to transmisja z uroczystości, która może być odtworzona na dowolnym urządzeniu z dowolnego miejsca. Osoba korzystająca z usługi otrzymuje spersonalizowany link, który może przekazać innym. Dodatkowo wejście na transmisje zabezpieczono hasłem. Podczas takiej relacji filmowane są na żywo najważniejsze momenty ceremonii, takie jak żałobna msza święta, przejście konduktu i ceremonia na cmentarzu. Po zakończonej uroczystości można pobrać plik z filmem. 

Osoby, które nie zetknęły się z takim problemem, trochę się dziwią i są zażenowane, słysząc o pogrzebie online. Wtedy im tłumaczę, że niektórzy nie mają innego wyjścia i jest to dla nich jedyna możliwość, żeby uczestniczyć w pogrzebie – tłumaczy Tomasz Jurowicz, który oferuje usługi pogrzebów online.

Koszt pogrzebu online w jednej z firm wynosi 1000 zł na terenie miasta, w którym stacjonuje przedsiębiorstwo. Dojazd powyżej 30 km od siedziby firmy to dodatkowe 3 zł za kilometr.

źródło: onet.pl, antyweb.pl

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.