Księża skarżą się na msze online. Twierdzą, że taka forma ich stresuje

księża skarżą się

Księża skarżą się na msze online. Twierdzą, że taka forma ich stresuje. O co dokładnie chodzi i na jakie aspekty zwracają uwagę duchowni? O wszystkim na łamach swojego portalu pisze The Guardian oraz RMF24.pl. Jak się okazuje, największe obawy dotyczą oceny przez oglądających, gromadzonych statystyk oglądalności mszy a także potencjalnej utraty parafian. Internauci mają jednak swoje zdanie w tej sprawie i nie rozumieją obaw księży.

Księża skarżą się na msze online. Twierdzą, że taka forma nabożeństw ich stresuje

W ostatnim czasie msze online stały się niezwykle popularne – i to nie tylko w Polsce. Jak się jednak okazuje, nie każdy z tego rodzaju przekazu jest zadowolony. Z pewnością pasuje to wielu parafianom, którzy z obawy przed zakażeniem w świątyni, wolą zostać w domu i uczestniczyć w mszy na odległość. Na wszystko zaczynają jednak skarżyć się duchowni. Jak podaje portal RMF24.pl, powołując się na The Guardian – głos w tej sprawie zabrali kapłani z Irlandii.

Według księży, przez msze online w ich codzienność wkradł się element stresu. Przez fakt, że w mediach społecznościowych, każdy może zostawić swój komentarz – także pod transmisjami z nabożeństw – kapłani czują się oceniani. Nie reagują dobrze na komentarze, które dalekie są od pochlebnych opinii.

Gdyby tego było mało, wierni potrafią w połowie trwania nabożeństwa po prostu opuścić transmisję i poszukać takiej, które będzie im bardziej odpowiadać. Nie wszyscy księża potrafią się z tym pogodzić. Jak podaje RMF24.pl, taka sytuacja jest dla nich deprymująca. Ludzie z kolei chcą brać udział w mszach, których styl odprawiania bardziej im odpowiada.

ZOBACZ TAKŻE: CENA SZCZEPIONKI NA COVID-19 – ILE BĘDZIE KOSZTOWAĆ SZCZEPIONKA? KTO BĘDZIE MÓGŁ ZASZCZEPIĆ SIĘ ZA DARMO? SĄ WSTĘPNE DONIESIENIA!

Nabożeństwa stały się konkurencyjne, a eksperci zauważyli rywalizację między kapłanami

Jak można przeczytać w RMF24.pl, księża śledzą to, ile osób śledzi ich transmisje i porównują to z liczbami, jakie generują relacje z innych parafii. To wszystko sprawia, że wytworzyła się swego rodzaju konkurencyjność. Już wcześniej wspomniano zresztą, że wierni szukają takich stylów odprawiania mszy, które najbardziej im pasują.

Eksperci już teraz wyróżniają pewną zależność – oprócz tego, że msze online są bezpieczne, wytworzył się jednak także pewien rodzaj rywalizacji i konkurencji między parafiami, które takowe transmitują.

źródło: RMF24.pl

Bartek Z

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, specjalizacja: dziennikarstwo sportowe. Pasjonat piłki ręcznej oraz piłki nożnej.