Olga Tokarczuk powołuje fundację we Wrocławiu

Olga Tokarczuk powołuje fundację we Wrocławiu. Prace wciąż trwają, natomiast głównym celem będzie wspieranie i promowanie polskiej sztuki i kultury za granicą. To przede wszystkim forma wspierania pisarzy i tłumaczy oraz przeciwdziałanie dyskryminacji. 

Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla

Jeszcze niedawno informowaliśmy was o tym, iż Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Co ciekawe, to nie jest jedyne wyróżnienie za jej twórczość, gdyż otrzymała wiele innych nagród. Chociażby The Man Booker International Prize. Książki jej autorstwa błyskawicznie zniknęły ze sklepowych półek, a w mediach na całym świecie pisano o jej osiągnięciach. Więcej przeczytacie o jej twórczości w tym artykule.

Olga Tokarczuk powołuje fundację we Wrocławiu – miejsce kultury i sztuki

Teraz przyszedł czas na wspieranie innych. Olga Tokarczuk postanowiła ruszyć z fundacją, która będzie miała na celu wspieranie pisarzy i tłumaczy. Skupi się głównie na promowaniu polskiej kultury i sztuki za granicą. Co jeszcze, do rady powołała Agnieszkę Holland i Ireneusza Grina. Fundacja ma znajdować się we Wrocławiu w willi Marii i Tymoteusza Karpowiczów przy ulicy Krzyckiej. W rozmowie z dziennikarzami, które odbyło się w gabinecie Prezydenta tego miasta, powiedziała:

Po wieści o tym, że otrzymałam Nagrodę Nobla ucieszyłam się, że wciąż jeszcze jestem młoda. Wiecie o tym, że nagrody takie bardzo często dostają ludzie już wiekowi. Cieszyłam się z tego, że będę miała możliwość coś jeszcze zrobić fajnego dla świata

Oprócz wspierania pisarzy, fundacja będzie działać na rzecz praw człowieka i swobód obywatelskich. Dodatkowo, będzie skupiać się na działaniach ekologicznych. Prace nad statutem wciąż trwają, dlatego czekamy na więcej informacji!

ZOBACZ TAKŻE: SAMOCHODY ZIMĄ – OBALAMY WSZYSTKIE MITY 

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.