Związek sprzyja tyciu – nietypowa relacja miłości z jedzeniem

Związek sprzyja tyciu

Związek sprzyja tyciu – oto nietypowa relacja miłości z jedzeniem, do której doszli naukowcy z Central Queensland University w Australii. Przez blisko 10 lat śledzili różne aspekty życia 15000 osób. Po dekadzie badań okazało się, że przyrost masy był trzy razy większy w przypadku osób w związku niż u singli.

Zakochani przybierają 2 kilogramy rocznie więcej niż osoby samotne

Niezwykle popularny stwierdzeniem jest „przez żołądek do serca”. Mimo, że większość osób traktuje to jako zwykłe powiedzenie, okazuje się, że miłość rzeczywiście ma duży związek z jedzeniem. Udowodnili to naukowcy z Central Queensland University w Australii, którzy przez blisko dekadę śledzili różne aspekty życia 15000 osób.

W badaniu nie brano pod uwagę zdolności kulinarnych, a jedynie związek i relację z jedzeniem. Jak wiadomo, związki ulegają ciągłym zmianom, a ludzie poznają się coraz bliżej. Z tym wiążą się również różnego rodzaju nawyki oraz przyzwyczajenia, w tym także te żywieniowe. Okazuje się, że osoby będące w związkach tyją rocznie 2 kilogramy więcej niż osoby samotne. Z jednej strony można przypuszczać, że jest to jedynie dziwny zbieg okoliczności, jednak grupa badawcza licząca aż 15000 osób daje wiele do myślenia.

ZOBACZ TAKŻE: SAMOCHÓD ZIMĄ – OBALAMY NAJPOPULARNIEJSZE MITY

Przyczyny zjawiska

Pod uwagę brano przede wszystkim czas spędzany przed telewizorem lub komputerem, aktywność fizyczną oraz częstotliwość zamawiania dań na wynos lub z dowozem do domu. Naukowcy tłumaczą, że jednym z ważnych aspektów są rodzinne spotkania i obiady, wspólne spożywanie posiłków lub wspólne przygotowywanie jedzenia. Są to główne powody, dla których osoby w związkach jedzą więcej i częściej.

Stephanie Schoeppe, która prowadziła badania uważa: ”Kiedy para już nie musi starać się wyglądać atrakcyjnie, by przyciągnąć partnera, czuje się bardziej komfortowo jedząc więcej.”

Warto jednak nie generalizować wszystkich par i zwrócić uwagę, że osoby w związkach, które mają nadwagę wspólnie decydują się na dietę. Razem jest łatwiej wprowadzić zmiany żywieniowe i wspólnie osiągnąć sukces. Jest to niezwykle motywujące.

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.