Od dziś obowiązują e-recepty. Jak z nich korzystać?

od dziś

Od dziś obowiązują e-recepty. Każdy lekarz ma obowiązek wystawiania elektronicznych recept. Żeby wykupić lek, należy posłużyć się w aptece czterocyfrowym kodem, który otrzymuje się SMS-em lub mailem. W wyjątkowych przypadkach, pacjent będzie mógł skorzystać również z wydruku.

Jak korzystać z e-recepty?

Jedną głównych zalet e-recepty jest to, że nie można jej zniszczyć ani zgubić. Kolejną sprawą jest czytelność dokumentu oraz wygoda z korzystania. Ponadto, istnieje możliwość wykupienia każdego leku w innej aptece bez konieczności sporządzania odpisu i bez utraty refundacji.

Co ważne, jeśli lekarz wypisze lekarstwa na cały rok to mimo wszystko pacjenci nie będą mogli wykupić ich na raz. Lekarz na e-recepcie może zapisać nam lek na 360 dni stosowania, ale farmaceuta może nam jednorazowo wydać leki na 180 dni. Jeśli lekarz zapisał nam lek miesiąc temu a realizujemy receptę dopiero dziś – farmaceuta musi odliczyć partię  niewykorzystanego preparatu. Warto dodać, że ważność recepty na antybiotyki to jedynie 7 dni, a na leki psychotropowe 30 dni.

Co najważniejsze: pacjent będzie mógł otrzymać 4-cyfrowy kod przesyłay w formie SMS-a, który wraz z numerem PESEL okazuje się podczas zakupu leków. Będzie mógł również otrzymać e-receptę mailem w formie załącznika PDF, w którym znajduje się kod kreskowy.

Aby korzystać z tych dwóch możliwości, należy wcześniej aktywować Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na stronie pacjent.gov.pl. W tym celu w zakładce „Moje konto” wystarczy, że podać numer telefonu i (opcjonalnie) adres poczty elektronicznej.

ZOBACZ TAKŻE: E-RECEPTY OBOWIĄZKOWE OD 8 STYCZNIA 2020 ROKU

Kiedy otrzymamy receptę w wersji papierowej?

Tradycyjna papierowa wersja wydawana będzie przez lekarza tylko w określonych przypadkach:

  1. w ramach tzw. importu docelowego
  2. recept dla osób o nieustalonej tożsamości
  3. recept pro auctore (recepty dla osoby wystawiającej) i pro familiae (recepty wystawione dla małżonka lub rodzeństwa osoby wystawiającej) – decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej)
  4. braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią systemu lub systemu gabinetowego czy z brakiem dostępu do internetu
  5. recept transgranicznych (do końca 2020 roku)

 

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.