Największe kłamstwa związane z pożarami w Australii

Największe kłamstwa

Największe kłamstwa związane z pożarami w Australii. Ogień panuje na kontynencie już kilka miesięcy przynosząc kolejne, kolosalne straty. Od września w pożarach zginęło 25 osób. Z południa kraju ewakuowani są ludzie, jednak w zdecydowanie gorszej sytuacji są zwierzęta. W pożarach zginęło już ponad 500 milionów ssaków, ptaków i gadów. Sytuacja w Australii jest jednym z najpopularniejszych tematów ostatnich tygodni na całym świecie. Ludzie wykorzystują to, aby promować nieprawdziwe informacje. Oto kilka z nich:

Zdjęcie dziewczynki w masce gazowej trzymającą koalę

Australia

Artysta o nazwie @thuie opublikował powyższe zdjęcie na swoim Instagramie dokładnie 22 grudnia 2019 roku. Udostępniono je wiele razy na przeróżnych portalach, jednak nikt nie wspomniał o tym, że zdjęcie to zostało przerobione w Photoshopie. Sam autor – @thuie, wielokrotnie pisał na swoim profilu, iż fotografia jest nieprawdziwa, ponieważ sam poddał ją edycji.  

Selena Gomez przekazała 5 milionów dolarów na pomoc humanitarną w związku z pożarami w Australii

Informacja o tak ogromnej darowiźnie bardzo szybko obiegła media. Co więcej, wiele organizacji charytatywnych składało Gomez podziękowania, jednak sama artystka nigdy nie opublikowała żadnej informacji, która wskazywałaby na przekazanie pieniędzy. Nie skomentowała również wielkości sumy.

Popularna wizualizacja pożarów

pożar

Powyższa grafika jest wizualizacją miejsc pożarów na podstawie danych NASA zebranych z całego miesiąca, a nie zdjęcie satelitarne. Została ona opisana w postach na Reddit i Twitterze jako zdjęcie satelitarne co nie jest prawdą. Twórca wizualizacji – Anthony Hearsey, napisał na Facebooku, że obraz jest kompilacją wszystkich spalonych obszarów, a nie bieżąca prezentacją.

Ogień podłożyli ekolodzy, aby promować świadomość na temat zmian klimatu

Za rzekome podpalenia mieli być odpowiedzialni muzułmanie oraz ekolodzy, którzy chcieli zwiększyć świadomość zbliżającej się katastrofy klimatycznej. W pewnym momencie spisek nabrał tak dużego rozgłosu, że na portalach społecznościowych roiło się od oskarżeń padających bezpośrednio w stronę ekologów. Wiele osób udostępniało prawdziwe screeny rozmów i wiadomości, w których grożono niewinnym ludziom. Nie ma dowodów sugerujących, że jakakolwiek zorganizowana grupa pracowała nad celowym wywołaniem pożarów. Istnieją natomiast dowody na to, że niektóre pożary zostały wywołane przez podpalenie, jednak największą przyczyną tragedii są zdecydowanie uwarunkowania pogodowe.

ZOBACZ TAKŻE: POŻARY W AUSTRALII TO EFEKT PODPALENIA? ARESZTOWANO 183 OSOBY

Pożary są celowo planowane, aby na miejscu spalonych lasów wybudować sieć kolei dużych prędkości

Ta teoria krąży w mediach społecznościowych już od listopada 2019 roku, jednak jest zupełnie bezpodstawna. Bardzo podobna sytuacja miała miejsce w 2018 roku podczas kalifornijskich pożarów. Wówczas fani teorii spiskowych również uważali, że na spalonych terenach ma powstać kolej. Informacje te nie opierają się na żadnych dowodach. 

Publikowane zdjęcia przedstawiają aktualną sytuację w Australii

W sieci krąży wiele zdjęć rzekomo przedstawiających pożary na kontynencie. Mnóstwo z nich pochodzi z 2013 roku, kiedy Australię również nawiedził ogromny pożar. Kolejnym przykładem jest poniższe, oryginalne zdjęcie pochodzące z profilu autora fotografii:


Zdjęcie to obiegło niemalże wszystkie media. Miało przedstawiać skalę zadymienia w kraju, jednak jest wykonane… w Grecji.

Film przedstawiający tańczących w deszczu strażaków

Powyższy film zdobył popularność w ostatnich dniach i był masowo udostępniany przez setki stron, jednak pochodzi z listopada 2018 roku.

Strażacy

Magdalena C

Z wykształcenia inżynier produkcji. Miłośniczka podróży i dokumentów kryminalnych.