E-recepty obowiązkowe od 8 stycznia 2020 roku

E-recepty obowiązkowe już od 8 stycznia 2020 roku – takie informacje podało Ministerstwo Zdrowia. Co natomiast z papierowymi? Czy będą one nadal wydawane w takiej formie? Wszystkiego dowiecie się poniżej, jednak od nowego roku szykują się pewne zmiany. 

E-recepty obowiązkowe już od 8 stycznia – sprawdź szczegóły

Ministerstwo Finansów zapewnia, że e-recepta przyniesie nam wiele korzyści. Przede wszystkim chodzi o udogodnienia dla pacjentów, jak i systemu opieki zdrowotnej w naszym kraju. Co zatem nam dają i jakich plusów możemy się spodziewać?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: GRETA THUNBERG CZŁOWIEKIEM ROKU WEDŁUG „TIME”

Przede wszystkim chodzi o czas, gdyż recepta w wersji elektronicznej może zostać wystawiona po konsultacji z lekarzem. Co oznacza, że nie trzeba pojawiać się w gabinecie osobiście, co z kolei może skrócić kolejki. Co jeszcze, można ją wystawić na cały rok.

Dodatkowo, jest bardziej czytelna i co ucieszy osoby, które coś często gubią – zawsze będzie w systemie! E-receptę zawsze można wysłać sms do bliskiej osoby, która może ją nam wykupić. Wystarczy kod recepty oraz pesel. Od stycznia wszystkie recepty będą zapisane w Internetowym Koncie Pacjenta, więc można tam też sprawdzić na przykład dawkowanie leku.

Ministerstwo Finansów dodaje, iż dzięki tym rozwiązaniom można ulepszyć zarządzanie dzięki kompleksowym danym i pełniejszej analizie. Wszystkie dokumenty będą w systemie, dzięki czemu można sprawnie i szybko sprawdzić najbardziej potrzebne informacje.

Co natomiast z receptami w wersji papierowej? Będzie można ich również używać, jednak w określonych przypadkach. Jak informuje Rzeczpospolita, chodzi głównie o: import docelowy. Również dla osób o nieustalonej tożsamości, o recepty transgraniczne lub w przypadku, kiedy lekarz nie będzie miał dostępu do systemu e-zdrowie.

Martyna T

Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Miłośniczka festiwali muzycznych oraz książek psychologicznych.